Kuşadası Kurşunlu Manastırı Nerede-Nasıl Gidilir – Aydın

Kuşadası Kurşunlu Manastırı Nerede-Nasıl Gidilir – Aydın

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kuşadası Kurşunlu Manastırı Nerede-Nasıl Gidilir – Tarihçesi ve Mimari Yapısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

            Kuşadası Kurşunlu Manastırı Hakkında;          

Manastır, Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde yer alan Davutlar beldesin de yer almaktadır. Davutlar beldesine yaklaşık 12 km uzaklıktadır.

Kuşadası Kurşunlu Manastırı Hakkında:

Kurşunlu Manastırı’nın 11. Yüzyılda Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Manastır içerisindeki yapılar dan bahsedersek, içerisin de yemekhane, kiler, mutfak, keşiş odaları, revir, şapel (küçük kilise), mezarlık, manastır surları, sur mahzeni ve savunma odaları bulunmaktadır. Etrafı yüksek duvarlar la çevrili olan manastır hem doğal güzelliği hem de tarihi yapısıyla gelip görülmesi gereken bir yerdir.

Manastırın hemen yanında bir klişe bulunur, bu kilisenin yanında Bizans manastırın da ofis ve çalışma alanı olarak kullanılan binanın birine rastlanır. Bu binanın görünümü kule görünümlüdür. Bu 3 katlı yapının ofis ve çalışma yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

Manastır manastırı yapılan çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıktı, Tarihi yapının etrafında bulunan ağaçların aşırı derecede büyümesi yapının kubbesi zarar vermişti ve Bilinçsiz kişiler tarafından tarihi yapı üzerine yazılar yazılması sonucunda tarihi yapı zarar görmüştü, Aydın Belediyesi, Arkeoloji Müdürlüğü ve Kuşadası park bahçeler müdürlüğü tarafından çalışmalar sonucun da tekrar gün yüzüne çıkarıldı.

                Kurşunlu Manastırına Nasıl Gidilir;               

Aydın ili Kuşadası sınırları içerisinde olan bu yapı gelmek için, il merkezinde bulunan ilçe otogarından kalkan minibüslere binip Kuşadası’na gelmeniz gerekiyor. Kuşadası’nda indiğiniz de Davutlar beldesine giden dolmuşlara binerseniz sizi manastıra yakın bir noktaya kadar götürecektir.

Kendi aracınızla gidecekseniz eğer, Kuşadası ilçesine gittin iğinizde, Kuşadası’ndan, Davutlar tabelasına sapınız, Davutlar tabelasından döndüğünüz de yaklaşık 12 km sonra manastıra ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.