Kuşadası Zeus Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kuşadası Zeus Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kuşadası Zeus Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Mağaranın Oluşumu ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Kuşadası Zeus Mağarası Nerede?                 

Mağara, Aydın İli Kuşadası Beldesi olan Güzelçamlı’da bulunmaktadır. Güzel çamlı beldesinde ise, Dilek yarımadası ve Milli parkı olarak bilinen yerin giriş kısmında bulunmaktadır.

Dilek yarımadası ve Milli Parkın eteğinde bulunan bu mağara, dağın içinden çıkan suların oluşturduğu havuza benzer bir yapısı olan ve su birikintilerinin oluşturduğu doğal bir mağaradır. Muhteşem görüntüsüyle Tam bir doğa harikası olan mağaranın suyunun geldiği yer tam olarak bilinmemektedir.

Zeus Mağarası, ortalama 10-15 metre derinliğe sahiptir. Mağara da bulunan suyun sıcaklığı ortalama 5 derece seviyesindedir. Yaz aylarında serin, Kış ayların da ılık olmasından dolayı bölge halkı tarafından yoğun şekilde ziyaret edilmektedir. Mağarada bulunan suyun en derin noktası çamurlu bir yapıya sahiptir ve bu çamurunda cilde iyi geldiği söylenir.

   Kuşadası Zeus Mağarası İsmini Nereden Geliyor…   

Birinci rivayet, Gök Tanrısı olarak bilinen Zeus  ve denizler tanrısı olan kardeşi Posedion arasında geçen hikâyedir. Zeus kardeşiyle her tartıştığın da denizler altüst olurmuş ve Zeus bu mağaraya gelerek sakinleşirmiş. Bölge halkı havanın kötü olduğu ve denizin dalgalı olduğu günlerde buraya gelip yüzerek Zeus’u anarlarmış.

Bir diğer hikâye ye göre, Antik Panionion Birliği bölge kralları toplantılarını bu mağarada yaparmış bir gün toplantı sonrasında kraliçeler mağarada yüzer ve mağara da Zeus’un yüzünün yansımasını görebildiklerini söylerler. O zamandan beri Zeus mağarası olarak söylenir.

                              Zeus Mağara Giriş Ücreti?                   

Mağaranın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Zeus Mağarası Dilek yarımadası ve Milli Parkın hemen yanında olduğundan Milli Parkı’nı da ziyaret etmelisiniz. Milli Parka Giriş ücreti bulunuyor.

   Dilek Yarımadası Milli Parkı Giriş Ücreti 2024       

Otomobil  ………. . 70 TL

HGS ile Giriş Yapılıyor.

                   Zeus Mağarası Ziyaret Saatleri:                     

Mağaranın belirli bir giriş çıkış saati bulunmuyor, fakat kayalık bir alan olmasından dolayı akşam geç saatlerde mağaraya girilmesi tehlikelidir.

Dilek Yarımadası ve Milli Parka HGS ile Giriş uygulaması 

Ülkemizin en önemli Turizm cennetleri arasın da yer alan Kuşadası’nda bulunan Dilek Yarımadası ve Milli Parkı özellikle yazın turist akınına uğramasıyla yoğun bir trafik oluşmaktadır. Milli Park’a girişte uzun kuyruklar oluşmasının ardından HGS ile giriş uygulamasına geçildi. Uygulama ile milli park giriş yoğunluğun önüne geçilmesi planlanıyor.

Dilek yarımadası Milli Parkı, Saat: 08.00 – 16.00 Saatleri arası ziyarete açıktır.

                   Zeus Mağarası’na Nasıl Gidilir?                     

Minibüsle gidecekler, il merkezinde bulunan ve ilçe otogarı olarak bilinen yerden Kuşadası ve Söke ilçelerine giden herhangi bir minibüse binebilirsiniz.

Kendi aracıyla gidecekler, Aydın il merkezinden Kuşadası tabelasını takip etmeleri gerekmektedir. Kuşadası’na geçerek Güzel çamlı beldesine doğru devam ediniz, Güzel çamlı beldesine geldiğiniz de tabelalar sizi Dilek Yarım ada ve Milli Parka Götürecektir. Zeus Mağarası da burada aynı yerde bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.