Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  sizlere Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti  – Ziyaret Saatleri ve Müze içerisindeki Eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Kütahya merkez sınırları içerisinde Börekçiler Mahallesinde Gediz Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir. Arkeoloji Müzesi ilk olarak medrese binası olarak inşa edilmiştir. 1314 yılında Germiyan Beylerinden Umur bin Savcı tarafından inşa edilen medresenin ismi de Savcı Medresesidir. Bina 1965 yıllında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülmüştür.

Müze, 1999 yıllında restore edilip tekrar hizmete açılmıştır. Müzenin çehresinde Selçuklu sanatının özellikleri vardır. Medresenin kapıları kubbeli bir mekâna açılır. Bu mekânda dokuz küçük oda yer alır. Müze binası içerisinde sergilenen eserler Kalkolitik, Paleolitik, Eski Tunç Devri, Frig, Hitit, Roma, Bizans, Helenistik Dönem, Selçuklu ve Osmanlı dönemine aittir. 1990 yılında çıkartılan Amazon Lahti de müzenin önemli eserleri arasında yer almaktadır.

                  Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri                 

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                   Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti                               

Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı Ağustos Ayı itibariyle 60 TL

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede?                     

Müze, Kütahya merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’nın merkeze bağlı Börekçiler Mahallesinde Gediz Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir.

                      Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?                

Buraya hususi araç veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler öncelikle Kütahya merkeze gelmelidirler. Merkezden Fuat Paşa Cd. Üzerinden yol alarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenler merkezden otobüs ile buraya ulaşım sağlayabilirler. Şehir merkezinden yaklaşık 900 metre yürüme mesafesinde olan müze, Ulu Cami yanındadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.