Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kütahya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kütahya Arkeoloji Müzesi, Kütahya merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’nın merkeze bağlı Börekçiler Mahallesinde Gediz Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir.

Kütahya Arkeoloji Müzesi ilk olarak medrese binası olarak inşa edilmiştir. 1314 yılında Germiyan Beylerinden Umur bin Savcı tarafından inşa edilen medresenin ismi de Savcı Medresesidir. Bina 1965 yıllında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülmüştür.

Müze, 1999 yıllında restore edilip tekrar hizmete açılmıştır. Müzenin çehresinde Selçuklu sanatının özellikleri vardır. Medresenin kapıları kubbeli bir mekâna açılır. Bu mekânda dokuz küçük oda yer alır. Müze binası içerisinde sergilenen eserler Kalkolitik, Paleolitik, Eski Tunç Devri, Frig, Hitit, Roma, Bizans, Helenistik Dönem, Selçuklu ve Osmanlı dönemine aittir. 1990 yılında çıkartılan Amazon Lahti de müzenin önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Kütahya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi günü hariç haftanın her günü 08:45-19:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Bu saat aralığı kış döneminde farklılık göstermektedir. Kış döneminde ise 08:15-16:45 arası müze ziyaret edilebilir

OKUMALISIN  Terme Miliç Plajı ve Mesire Alanı Nerede - Nasıl Gidilir?

Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede?

Kütahya Arkeoloji Müzesi Kütahya merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’nın merkeze bağlı Börekçiler Mahallesinde Gediz Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir.

Kütahya Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler öncelikle Kütahya merkeze gelmelidirler. Merkezden Fuat Paşa Cd. Üzerinden yol alarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenler merkezden otobüs ile buraya ulaşım sağlayabilirler. Merkeze yakın olmasından dolayı yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.