Anasayfa / Ege Bölgesi / Kütahya Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kütahya Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kütahya Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kütahya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kütahya Kalesi Hakkında;

Kütahya Kalesi, Kütahya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Maruf Mahallesinde bulunur.  Kent merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bulunur.

Kütahya Kalesi antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Yüksek konuma sahiptir ve geniş bir bölgeye yayılmıştır. Burada 5. y.y.da Bizanslılar tarafından şehre hakim bir tepede şato yapılmıştır. Daha sonra şatonun çevresi surlarla çevrilmiştir.  Şato iki kat sur içerisinde kalmıştır.  Daha sonraki dönemlerde Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanlılar tarafından onarımlar yapılmıştır. Ayrıca bu dönemlerde yapılan eklemelerle kale genişlemiştir.

Kale yukarı, iç ve aşağı olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kalenin burçları, moloz-kesme taş karışımı ile tuğla kullanılarak inşa edilmiştir. Taş kapıda bulunan yazıt vasıtasıyla Germiyanoğlu Süleyman Şah tarafından 1377-1378 yıllarında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Aşağı Hisar Mahallesi’nde bulunan Aşağı Kale Mescidi altıgen planlıdır. Kerpiç sıvalı ve tuğladan yapıldığı anlaşılmaktadır. Mescidin altında bulunan su tesisinin herhangi bir kuşatmada susuz kalmamak için yapıldığı tahmin edilmektedir.

OKUMALISIN  Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Kütahya Kalesi Evliya Çelebi seyahatnamesine göre 72 burca sahiptir. Burçlar çok sık aralıklarla yerleştirilmiştir. Kütahya Kalesi’nde ayrıca iki çeşme, iki mescit ve Cumhuriyet Dönemi’nde yapılmış bir döner gazino ve kır kahvesi bulunmaktadır. Kütahya Kalesi Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsislidir. Kalenin bazı kısımlarında onarımlar ve iç kısımda çevre düzenlemeleri yapılmıştır.

Kütahya Kalesi Nerede?

Kütahya Kalesi, Kütahya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Maruf Mahallesinde bulunur.  Kent merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bulunur.

Kütahya Kalesi Nasıl Gidilir?

Kütahya Kalesine ulaşım oldukça rahattır. Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Kütahya merkezden gelenler Sultan Bağı Cad. üzerinden ve Büyük Hisar Sok. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelenler kent merkezinden kalkan şehir içi otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca yürüyerek de çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Başkonuş Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Başkonuş Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir? – Piknik Alanları – Kamp alanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir