Kütahya Kurşunlu (Kasım Paşa) Cami Nerede – Nasıl Gidilir

Kütahya Kurşunlu (Kasım Paşa) Cami Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kütahya Kurşunlu (Kasım Paşa) Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız

Cami, Kütahya merkez sınırları içerisinde merkeze bağlı Paşam Sultan Mahallesinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir. Cami, 1377 yıllında Şeyh Mehmet bin Şeyh Alâeddin tarafından yaptırılmıştır. 1520 yılında Kasım Paşa tarafından onarılmıştır. Halk arasında Kasım Paşa Cami olarak da bilinmektedir.

Cami kare planlı bir şekilde inşa edilmiştir. Yapım malzemesi olarak kesme taş yer yer de tuğla kullanılmıştır. Caminin minaresi günümüze kadar orijinal şekilde varlığını korumuştur.

Caminin kitabesinde şu ifadeler yer almaktadır:

“Amere haza el-mescit el-mübarek bereketü’l İslâm ve’l-müslimin mevhar-i ehl

El-fütuvvet ve’l-mürüvvet el-şeyh Muhammed ibn Şeyh Alaü’d-din ibn Şeyh

Nurel-din fi Şuhuri seneti tis’a ve şeb’in ve seb’a mie. Ta nefha-i sûr ma’mûr bâd 779 (1377-1378).”’

                      Kütahya Kurşunlu Cami Nerede?                 

Cami, Kütahya merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’nın merkeze bağlı Paşam Sultan Mahallesinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir.

             Kütahya Kurşunlu Cami’ne Nasıl Gidilir?          

Cami, Şehir Merkezine yakın olduğundan dolayı Buraya hususi araç veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler öncelikle Kütahya merkeze gelmelidirler. Merkezden Fuat Paşa Cd. Üzerinden yol alarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenler merkeze gelen otobüsler ile buraya ulaşım sağlayabilirler. Merkeze yakın olmasından dolayı yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

                       Yol Tarifi / Google Haritalar                    

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.