Kutsal Havariler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Muş

Kutsal Havariler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Muş

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kutsal Havariler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Manastırın Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Arak Manastırı,Muş il merkezinde bulunan Kepenek (Arak) köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaçavuş Dağları’nın doğusunda bulunmaktadır. Muş merkezine 12 km uzaklıktadır.

Arak Manastırı ismini bulunduğu köyün eski adından almıştır. Diğer adı ile Kutsal Havariler Manastırı olarak da bilinmektedir. Manastır şehrin en bilinen tarihi kalıntılarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu manastır geniş bir düzlükte kurulmuştur. Günümüzde harap bir halde olan manastır Roma mimarisi sitilinde inşa edilmiştir.

Manastırın inşa tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte bir rivayete göre 400 yıl boyunca Sasani hakimiyetinde kalan bölgede, Sasaniler güç gösterisi yapmak için bu kiliseyi Romalı mimarlara yaptırmış ve bölgeye hediye etmiştir. Arak kelimesi Farsça da anlamı şarap demektir. 250 metre uzağında bir çan kulesi mevcuttur.

           Kutsal Havariler Manastırı Giriş Ücreti            

Manastıra Giriş ÜCRETSİZDİR.

         Kutsal Havariler Manastırına Nasıl Gidilir?      

Arak Manastırı, Muş il merkezinde bulunan Kepenek (Arak) köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaçavuş Dağları’nın doğusunda bulunmaktadır. Muş merkezine 12 km uzaklıktadır.

Arak Manastırı’na toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile manastıra gelenler Muş merkezden Yeni Cezaevi Cad. Yolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Belli bir kısımdan sonra yürüyerek devam etmeniz gerekiyor.

Toplu taşıma ile gelecek olanlar ise şehir merkezinden köye giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.