Labranda Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Labranda Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Labranda Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                    Labranda Antik Kenti Nerede?                   

Labranda Antik Kenti, Muğla ilinin Milas ilçesinin 15 km kuzeyindeki Kargıcak Köyü yaylağında bulunuyor. Eski yerleşim alanlarından biridir. Antik Kenti, MÖ. 6. yüzyılda kurulmuştur. Antik Kent, İsmini eski çağlarda savaş aracı olarak kullanılan çift ağızlı balta diye tabir edilen ‘labrys’den almaktadır.

    Labranda Antik Kenti ve Hac Yeri Hakkında        

En eski buluntuların Antik Kentin MÖ. 600 yıllarına ait olduğu göstermektedir. Milas’ta bulunan antik kent, taş bloklarla kaplı kutsal bir yolla bağlı olan şehrin, biri güneydoğuda, diğeri güneyde olmak üzere iki giriş kapısı bulunuyormuş. Bu kapılar arasında bulunan araştırmalarda bulunan yazıtta ise, antik kentin İdrieus tarafından yapıldığı yazılmıştır.

Labranda antik kentin en önemli özelliklerinden biri, Hac yeri olarak kullanılmasıdır. Dağların üzerinde kutsal bir alan olarak kurulmuştur. ‘Çift Baltalı Tanrı Zeus’ Labraundos antik kentin kökeninin, büyük kayaya dayandığı düşünmüştür. Labranda antik kentine, Milas’tan başlayan ve ‘Kutsal Yol’ olarak adlandırılan, 14 km uzunluğunda ve 8 m genişliğe sahip taş kaplamalı bir yol ile ulaşılmaktadır. Günümüzde kutsal yolun kalıntıları, birkaç yerde korunabilmiş durumda.
Labranda Antik Kenti’nde, MÖ. 355’te yapılan kutlama esnasında suikasttan kıl payı kurtulan Moussollos, kentte büyük bir imar faaliyeti başlatarak Zeus Tapınağı da dâhil olmak üzere çeşitli anıtsal yapı inşa ettirmiştir.

                 Labranda Antik Kenti Kalıntıları                      

Antik kentte, ön yüzü 6, yan yüzleri 11 sütunla çevrili olan şehrin tapınağının doğusunda agora, kuzeyinde stoa yer alıyor. Yapının önünde yarım daire bir eksedra, birkaç heykel kaidesi, güney doğusunda bir dayanma duvarı bulunuyor. Bu duvarın içinde ön yüzü 4 sütunlu bir çeşme yer alırken tapınağın güneyinde bir depo ve tepede 12 kuleli oval bir kale göze yer alıyor.

Kutsal yolun kenarında kayalara oyulmuş oda şeklindeki mezarlardan üzeri beşik tonozla örtülü, biri büyük diğeri küçük 2 odalı bir mezar bulunuyor. Mezarın rahip ailesine ait olduğu söylenmektedir.

Ünlü bilim adamları, Labranda Antik Kentinin Zeus’a adanmış tek kutsal bölge olduğunu söylemektedir. Kar kavimleri yılın belli günleri toplanıp ayinler yapıyor, kurbanlar adayıp aynı zamanda ülkeleri için önemli kararlar alıyorlarmış. Bu yüzden dönemin önemli yerlerinden biri olduğu söyleniyor.

Antik Kente Eski Dönemlerde Çeşitli eklemeler yapılmış. Bunlar…

Mausollos döneminde Labranda kutsal alanına anıtsal merdiven, stoa, rahip ev, yalnızca soylu erkeklerin girebildiği şölen binaları olan ‘andron’ inşa edildi.

İdrieus Döneminde, 2 giriş binası propylon, merkez avlu ve anıtsal bir merdiven şehri süslüyordu. Anıtsal merdivenden teraslara çıkılıyor

Buradaki en önemli yapı İdrieus’un yaptırdığı andron Ön cephesi iki sütunlu, arkası dikdörtgen olarak yapılan bu yapıdır. Burada muhtemelen İdrieus ve Ada’nın heykelleri bulunmaktaydı.

Ana terasta bulunan en önemli yapı MÖ 4.yüzyıl başlarına tarihlenen Zeus mabedidir. İlk hali iki sütunlu, tek odalı iken, daha sonra arka tarafına bir son mekân eklenmiş ve etrafı sütunlarla (6×8) çevrilerek peripteros haline getirilmiştir.

Labranda Antik Kentinin günümüze kadar gelebilen en korunmuş yapısı olan Andron , arka duvarındaki nişinde Moussollos ve Artemisia’nın Heykelleri bulunmaktaydı.

                    Labranda Antik Kenti Giriş Ücreti                  

Giriş Ücretsizdir.

                Labranda Antik Kenti Ziyaret Saatleri?        

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13.00’e kadar kapalıdır.

15 Nisan / 2 Ekim (yaz sezonu) Açılış saati: 08.00- Kapanış saati:19.00

3 Ekim / 14 Nisan (kış sezonu) Açılış saati: 08.00 Kapanış saati: 17.00

Haftanın 7 günü açıktır.

                  Labranda Antik Kentine Nasıl Gidilir?               

Muğla’nın Milas ilçesinin 15 km kuzeyindeki Kargıcak Köyü yaylağında bulunuyor.

Milas ilçesine girişinde bulunan Labranda tabelası takip edilerek 20 dakika içerisinde antik kente ulaşabilirsiniz.  

Milas merkezden dolmuşlar vasıtasıyla antik kentin yakın bir yerine kadar gidebilirsiniz.

En yakın Havaalanı olarak Milas Havaalanını kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments