Lala Mustafa Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – ERZURUM

Lala Mustafa Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – ERZURUM

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Lala Mustafa Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Erzurum’da Osmanlı döneminde yapılan ilk cami özelliğini taşımaktadır. Kıbrıs fatihi, Sadrazam Lala Mustafa Paşa, Erzurum’da Beylerbeyi görevini yürüttüğü dönemde yaptırmıştır. Kitabesine göre 1562 yılı yapım yılı olarak bilinmektedir. Cami, Dönemin ünlü mimarı, Mimar Sinan tarafından yapılması da esere ayrı bin önem katmaktadır.

Cami Hakkında bilgiler verecek olursak, Mimari bakımdan incelendiğinde İstanbul’da bulunan Sultan Ahmet Cami, Eminönü’nde bulunan Yeni Cami’nin aynı plan ve şeklinde ama daha küçük ölçekli olduğunu göreceksiniz. Caminin Ortasında Dört paye ile taşınan kubbesi, Dört yana Kemerlerle desteklenen Tonozlar ile Caminin içini aydınlatan 28 penceresi ile görülmeye değer güzelliktedir. Caminin kitabesi, yuvarlak ve mukarnaslı olan mihrap üzerinde bulunmaktadır.

Caminin Minaresi, Kare kaide üzerine kurulu yuvarlak gövdeli ve tek şerefeli olarak yapılmıştır. Beyaz taştan inşa edilen minare, kırmızı taşlı bileziklerle süslenmesi farklı bir güzellik katmıştır.

Cami avlusunda ahşaptan yapıla sekiz köşeli şadırvan bulunuyor. Camide dikkat çeken bir başka nokta ise, Son cemaat yerindeki batı mihrabiyenin üzerinde, ters “T” şekilli mermer levhaya yazılmış bir ferman bulunuyor, 1670 yılında yazılan bu fermanda 4. Mehmed’in halka vergi muafiyeti getirdiği yazmaktadır.

        Lala Mustafa Paşa Cami’ne Nasıl Gidilir?             

Erzurum ilinin Yakutiye ilçesinde Cumhuriyet Caddesi ile Adnan Menderes Caddesinin kesiştiği noktada, Yakutiye Medresesinin yanında yer almaktadır. Gerek kendi aracınızla gerekse Toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamak için, Şehrin tam merkezinde yer alan bu camiye gitmek için Cumhuriyet caddesine çıkmanız ve düz ilerlemeniz yeterli olacaktır, Tabelalar dan Yakutiye Medresesi yönüne doğru devam ederseniz, Lala Mustafa paşa camiine Ulaşırsınız.

Toplu taşıma araçları ile gelecekseniz, Erzurum il merkezinden Yakutiye Medresesi veya Lala Mustafa Paşa Camı doğrultusunda giden dolmuş ve Minibüslere binerek gidebilirsiniz.

Lala Mustafa Paşa Cami

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.