Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Lala Mustafa Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Lala Mustafa Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Lala Mustafa Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Konya Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Lala Mustafa Paşa Külliyesi

Lala Mustafa Paşa Külliyesi Konya ilinin Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çarşı içinde bulunmaktadır. Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 90 km mesafede yer alır. Lala Mustafa Paşa Külliyesi 1576-1584 yılları arasında Mimar Kocasinan’a yaptırılmıştır. Vakfiyesinde külliye; cami, sıbyan mektebi, imaret, tabhane adları, çarşı (arasta), iki han fırın, mutfak, medrese, hamam, kütüphane, dükkanlar, çeşme – şadırvan sebil, samanlık, odunluk ve görevli odalarından oluşmaktadır. Bu sebeple Osmanlı külliyeleri içinde önemli yer tutmaktadır. Ilgın’ın coğrafi konumu da göz önünde bulundurularak konaklama ve ticari amaç birinci planda tutulmuştur. Kervansaray niteliği taşımaktadır.

Cami yapımında kesme taş kullanılmıştır. Tek kubbeli önünde üç birimli bir son cemaat yerine sahiptir. Cami avlusunda bugün yenilenmiş bir şadırvan vardır. Eskiden sekizgen planlı ve üzeri kurşun kaplı külâhla örtülü bir şadırvanın varlığı bilinmektedir. Vakfiyede içinde kütüphanesi bulunan bir sıbyan mektebinden bahsedilmektedir. Avlunun batısında kuzey-güney doğrultusunda yerleştirilmiş olan imaret yan yana üç kubbeli birimden oluşur. Avlunun doğu yönünde yer alan han külliyenin büyük yapılarından biridir. Külliyenin kuzeyinde boydan boya uzanan 11 × 87 m. ölçüsündeki arasta karşılıklı sıralanmış dükkânlardan oluşmaktadır.

OKUMALISIN  Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Nerede - Nasıl Gidilir - Fatih - İstanbul?

Restore edilerek 2010 yılının Kasım ayında hizmete açılan Külliyede, Kapalı Çarşı kısmı dükkân diğer kısımlar ise Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Lala Mustafa Paşa Külliyesi Nerede?

Lala Mustafa Paşa Külliyesi Konya ilinin Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çarşı içinde bulunmaktadır. Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 90 km mesafede yer alır.

Lala Mustafa Paşa Külliyesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler Konya şehir merkezinden D300 üzerinden ilerleyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler şehir merkezinden ılgın dolmuşlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir