Laodikeia Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Laodikeia Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Laodikeia Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Laodikeia Antik Kenti Hakkında Bilgiler            

Laodikeia Antik Kenti, Denizli ilinin Merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Goncalı mahallesinde yer alan Antik Kent merkeze 6 km’dir. Pamukkale travertenlerine 16 km mesafede yer almaktadır.

Helenistik kent, M.Ö. 3. yy.’ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuştur. M.Ö. 130/129 yılında ise bölge tamamen Roma’ya (önce Cumhuriyet, sonra İmparatorluk) bağlanmıştır. Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine sahip olan kent, Erken Bizans Dönemi’nde metropollük seviyesinde dini bir merkez haline gelmiştir.

Laodikeia’da yapılan kazı çalışmaları, Erken Kalkolitik Dönem (Bakır Çağı, M.Ö. 5500’den M.S. 7. yy.’a kadar kesintisiz yerleşimlerin varlığını ortaya koymuştur. Laodikeia, önemli arkeolojik kalıntılara sahiptir.

Yaklaşık 5 kilometrekarelik alana yayılan Laodikeia’nın önemli ve günümüze kadar gelebilen yapıları içinde; Anadolu’nun en büyük stadyumu (ölçüleri 285×70 m.), 2 tiyatrosu, 4 hamam kompleksi, 5 agorası, 5 nymphaeumu, 2 anıtsal giriş kapısı, Bouleuterionu, tapınakları, Peristylli evleri, Latrina, kiliseleri ve anıtsal caddeleri sayılabilir. Kentin dört tarafını ise nekropol alanları çevirir. Laodikeia, Hıristiyanlık dünyası için çok önemlidir. Çünkü kent M.S. 4. yy.’dan itibaren Kutsal Hac Merkezi olma gibi dinsel bir özelliğe sahip olmuştur. Bu nedenle İncil’de adı geçen ve Laodikeia Kilisesi adına vahiy gönderilen bir kentte Laodikeia Kilisesi’nin ortaya çıkarılması, bu kutsallığı bir kat daha artırmaktadır.

 

Kilise, Büyük Constantinus zamanında (M.S. 306-337), Hıristiyanlığın M.S. 313 yılında Milano Fermanı ile serbest olmasıyla birlikte yapılmıştır. Bu yönüyle Hıristiyanlık dünyasının en eski ve en önemli kutsal yapılarından biri olma özelliğini korumaktadır ve bu nedenle yapı bir hac kilisesidir.

           Laodikeia Antik Kenti Giriş Ücreti 2023            

Giriş Ücreti: 75 TL

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

            Laodikeia Antik Kenti Ziyaret Saatleri            

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

E-mail: denizlimuzesi@kultur.gov.tr

Tel 1: 02582410866

Tel 2: 02582424153

                 Laodikeia Antik Kenti Nerede?                   

Laodikeia Antik Kenti Denizli ilinin Merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Goncalı mahallesinde yer alan Antik Kent merkeze 6 km’dir. Pamukkale travertenlerine 16 km mesafede yer almaktadır.

         Laodikeia Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?             

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Denizli merkez ya da terminaline ulaştıktan sonra şehir merkezine oldukça yakın olan laodikya ya giden bütün minibüslere binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İsterseniz şehir merkezindeki duraklardan isterseniz de terminalden binerek laodikya ya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Minibüs hattına ek olarak 16 hat numaralı belediye otobüslerine binerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Altta Yerleştirdiğimiz harita yardımı ile ulaşım sağlayabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.