Latifiye Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Latifiye Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Latifiye Cami Nerede-Nasıl Gidilir? Mardin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Latifiye Cami Hakkında;

Mardin il merkezinde bulunan Cami, Artukoğulları döneminin izlerini taşımaktadır. Caminin yapım yılı olarak Taç kapı isimli yazıttan 1371 yılı tarihi yazmakta olup, Abdullatif Bin Abdullah tarafından yaptırılmıştır. Latifiye Camii, mimarının ismi olan Abdullatif Camii olarakta adlandırılmaktadır.

Caminin günümüzdeki minaresi 1845 yılında Musul Valisi olan Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapıya bakıldığında giriş kapısının Selçuklu ahşap işçiliğinin en güzel örneklerin den olduğunu görebiliyoruz. Cami de bulunan minber ve mahfil Selçuklu döneminde ait ahşap işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Cami de ayrıca, kütüphane, çayocağı, mutfak, kız Kur’an kursu, seminer odası bulunmakta olup kadınlara hem erkeklere hitap edebilecek şekilde lavaboları vardır.

Latifiye Cami 2011 yılında düzenlenen en güzel cami yarışmasında oyların çoğunluğunu alarak birinci seçilmiştir.

Latifiye Cami’ne Nasıl gidilir?

Mardin il merkezinde Cumhuriyet Meydanının güneyinde ve 50 metre aşağısındadır. Buraya şehir merkezinden kalkan otobüsler veya taksi kiralayarak gidebilirsiniz. Ya da özel aracınızla gidebilirsiniz.

OKUMALISIN  Zeynel Bey Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Hale dedi ki:

    Hayran kaldığım bir şehir .Bilgiler için teşekkürler:))

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      çok teşekkür ederiz. Keyifli Gezmeler