Letoon Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Letoon Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Letoon Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir? Antalya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Letoon Antik Kenti Nerede;

Letoon Antik Kenti, Muğla ili Fethiye ilçesinde bulunmaktadır. Fethiye ilçesi yakınlarındaki Antik Kent,  Fethiye – Kaş karayolunun 65. kilometresinde Kumluova Mahallesi  yakınında bulunmaktadır.

Letoon Antik Kenti Hakkında;

M.Ö 7. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir.Antik Kentte bulunan Tarihi eserler, kalıntılar ve  kitabeler Letoon antik kentinin, Likya döneminden kaldığı ve o dönemin en önemli  politik ,dini bir merkez olduğunu göstermektedir.

Antik kent merkezinde 3 tane tapınak bulunaktadır. Bunlardan en batıdaki Ana Tanrıça Leto’ya aittir. Daha küçük olan ve ortada kısım da kalan Artemis’e, en doğuda bulunan tapınak ise Tanrı Apollon’a aittir.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Letoon’da tarihi bakımdan oldukça önem taşıyan Leto, Apollon ve Artemis Tapınaklarının yanı sıra manastır, çeşme ve Roma Tiyatrosu kalıntıları bulunmaktadır.

Letoon Antik Kenti Hikayesi; Anlatılan hikayeye göre,   Zeus’dan Hamile kalan Tanrıça Leto, ikiz çocukları Artemis ve Apollon’u bir ada dadoğurur. Ancak Zeus’un karısı Hera’nın gazabından kaçar ve antik kentin bulunduğu yere gelir.birgün suyun kenarın da   çocuklarını yıkamak ister, tanrıça Hera’dan korkan halk Leto’yu burada istemez. yerli halk tarafından engellenen tanrıça, yöre halkını, izin vermemeleri sonucuçok sinirlenerek  halkı  kurbağaya çevirir.

OKUMALISIN  Gaziantep'te Baklava Nerede Yenir?

Letoon Antik Kente Nasıl  Gidilir;

Kumluova merkeze 400-500 m mesafede yer alan Antik Kenti, Kaş-Fethiye karayolu üzerinde, Kaş’a 50 km uzaklıkta bulunuyor. Kaş-Fethiye karayolundan ilerler ken antik kent tabelasından dönülerek 4 km’lik yolla ulaşılabilen Letoon, Bozoluk Köyü’nde yer alıyor.

Antalya dan gelenler,Kaş-Fethiye karayolunun  65. km’sinde Kınık yakınındaki yola saptıktan sonra 4 km daha devam ederek Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan gelecekler Bursa-afyon-Burdur yolunu kullanmalılar.

Ankara’dan gelecekler Afyon- Burdur Güzergâhını kullanmalılar.

İzmir yolundan gelecekler ise Aydın-Muğla-Fethiye yolundan gelmeliler.

Letoon Antik Kenti Giriş Ücreti 2019;

Antik Kente Giriş ücreti 10 TL.

Müze kart sahipleri yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilir,

Müze kart plus sahipleri yıl için de sınırsız giriş yapabilirler.

Letoon antik Kenti Ziyaret saatleri;

15 Nisan / 2 Ekim (yaz sezonu) Açılış saati: 08.00- Kapanış saati:19.00

3 Ekim / 14 Nisan (kış sezonu) Açılış saati: 08.00 Kapanış saati: 17.00

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.