Likya Yolu Yürüyüş Rotaları – Parkur – Kamp – Muğla – Antalya

Likya Yolu Yürüyüş Rotaları – Parkur – Kamp – Muğla – Antalya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Likya Yolu Yürüyüş Rotaları – Yürüyüş Parkurlar – Kamp & Piknik Alanları – Seyir Terasları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 • Likya Yolu Yürüyüş Rotaları?
 • Likya Yolu Başlama ve Bitiş Noktaları? 
 • Likya Yolu’na Ne Zaman Yürüyüşe Çıkılmalı?
 • Likya Yolunun En güzel Parkurları? 
 • Likya Yürüyüşü Hakkında Merak Edilenler?

                   Likya Yolu Nereden Başlıyor?                  

Likya yolu, Fethiye ilinin Ovacık mevkisinden başlayıp Antalya‘ da son bulan yaklaşık 550 km’lik tarihi manzaralı bir yo ldur. İngiliz araştırmacı ve tarihçi Kate Clow tarafından keşfedilen bu yol, 1993 yılında bir takım işaretlemeler yapılıp parkur tamamlanarak 1999 yılında yürüyüşe açılmıştır.

               Likya Yolunun En güzel Parkuru               

Fethiye – Faralya ve  Kabak Koyu arasında bulunan 24 km’lik orta zorlukta parkurudur. Bu Parkurda Ölüdeniz kuş bakışı görebilir, Kelebekler Vadisi’nin tüm ihtişamı keyifle izleyebilirsiniz. Parkur Hakkında sizlere bilgi verecek olursak, Parkur, İlk önce asfalt bir yoldan ilerliyorsunuz, bu yol 2 km ve hafif yokuşludur. İnişli çıkışlı Faralya’ya gelindiğinde 1 km’lik zorlu bir iniş sizi karşılıyor.  Burada sizlerin doğru parkurda ilerlemeniz için yapılan kırmızı beyaz işaretlere çok dikkat edin. İşaretler sık sık karşınıza çıkacak. Burada manzara görülmeye değer.

Kabak Koyu’na geldiğinizde burada dinlenme ve konaklama imkân bulunuyor, isterseniz bir mola verebilirsiniz. Bungalov evler ve çadır pansiyonları var. Bahçesinde çadır kurabileceğiniz ve kalabileceğiniz tesis bulunuyor.

Diğer Parkur, Alınca Köyü Sidyma antik kenti Yediburunlar (30 km’lik bir parkurdur) Bu parkurda, şahane manzaralara sahip ama Kabak koyundan sonra dik bir yokuş bulunmaktadır. Parkurlar genelde 20-30 km arasında değişiyor. 25 km normal bir yürüyüşle 8 saat sürüyor.

Tüm Likya yolu boyunca yollarda köyler var. Konaklamak için uygun yerler bulunabiliyor. Diğer bir Parkur, Yediburunlar – Gavurdağı – Patara. Patara’da Bakkal, Market var, buradan alışveriş yapabilirsiniz. Ardından Kınık – Cavdar – Cayköy – Gelemiş  parkuru geliyor. Gelemiş’te pansiyonlar bulunuyor.

Diğer parkur, Kalkan –Kaputaş plaj – Sarı Badem parkuru (38 km), Kaş –Üçağızlar (32 km), Kaş -Çıralı- Adrasan -Olmpos parkuru (110 km toplam ) Kaş tan sonra Liman ağzına yakın bölgede dar geçitler var. Sadece ipe tutunarak geçiliyor. En zor parkur bu kısım. Su kıt. Kayalıklı zorlu bir yol sizi Üzümlü koyuna getirecek. Burada kamp kurabilirsiniz. Çeşme de bulunuyor.

Adrasana 14 km yakın Karaöz köyüne gelip Gelidonya Feneri’ne çıkın. Likya yolunun en güzel duraklarından ama su yok. Yanınızda su bulundurun. İsterseniz tüm parkuru yürümeyip istediğiniz parkurdan başlayabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkmadan cep telefonunuza Lycian way uygulamasını indirin. Çok işinize yarayacak. Yol haritası kamp ve Konaklama yerlerini görebiliyorsunuz.

Likya Yolu’nda yürüyüşe çıkmadan önce Dikkat etmeniz Gerekenler;

Likya Yolu’nda birçok köy yolundan geçiyorsunuz, bazı ihtiyaçlarınızı buralardan karşılayabilirsiniz (Su mesela) Ayrıca Köylerde Konaklama için uygun yer bulunabiliyor. Bazı parkurlarda su olmayan yerler bulunduğu için tedarikli olun. Sırt çantanıza 8 kilodan fazla almayın. Güneș gözlüğü ve güneş kremi, şapka, tişört bulundurun. İsterseniz dürbün alabilirsiniz. Çünkü manzaralar şahane. İyi bir dağ ayakkabısı, buton, çakı, el feneri, Krem şapka, ıslak mendil, konserve, yiyecek, havlu bulundurun. Hesaplı olsun isterseniz çadır uyku tulumu ve mat alın yanınıza. Likya yolu normal şartlarda 25 ila 30 günde yürünebiliyor ama siz istediğiniz parkurda yürümek isterseniz yol kısalır.

        Likya Yolu’na Ne Zaman Yürüyüşe Çıkılmalı?       

Likya Yolu’na, Mart -Nisan veya Ekim – Kasım aylarında çıkmalısınız. Yoksa çok zahmet çekersiniz. Neden derseniz, malum hava sıcaklıkları. Sizi bu keyifli yolculukta havanın sıcak ve nemli olması keyfinizi kaçırabilir.

Likya Yolu Yürüyüşü Makalesini yazarak bizimle paylaşan İnstagram @ozdendal ‘a Teşekkür Ederiz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. göktürk kızıldağ dedi ki:

  elinize sağlık rota hakkında süper bilgiler vermişsiniz, teşekkür ederiz.

 2. özkan dedi ki:

  ülkemizin en güzel yürüyüş yoludur, kelebekler vadisi yürüyüş parkurunu size tavsiye ederim