Limyra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Limyra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Limyra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                 Limyra Antik Kenti                                

Limyra Antik Kenti, Antalya’nın Finike İlçesi’nde bulunan ve tarihi çok eski yıllara dayanan antik bir kenttir. Finike’nin 9 kilometre kuzey doğusunda bulunan Likya şehirlerinden biri de Limyra’dır. Turunçova- Kumluca arasında yer alan Limyra Antik Kenti; Torunlar’da bulunmaktadır. 1216 metre yükseklikte bir tepenin eteğinde konumlanması ve yol üzerinde olması gitmek isteyen ziyaretçiler için çok büyük bir avantajdır. Konum itibariyle antik çağdan günümüze kadar olan süreçte Limyra her zaman bereketli toprakları ile önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

                           Limyra Antik Kenti Tarihi                       

Bu bölümde sizlere kentin tarihi hakkında bilgiler vereceğim. Limyra Antik Kentin varlığı M.Ö V Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kentin tarihini birçok tarihçi ve araştırmacılar kitabelerden öğrenmektedirler. M.Ö. IV. Yüzyıl’da Limyra’lıların basmış olduğu sikkede Lydia’lı Perikles’in adı da geçmektedir. Perikles, o dönemde daha çok dini bir birlik kurmaya çalışmış ve kentin çevresine egemen olarak da başkenti Limyra yapmıştır. Yapılan araştırmalara göre imparator Perikles; Likya’nın sönmeyen ateşini bu kentte yakmıştır. Nearkhos, Antigonos, Ptolemaioslar ve Lysimakos yönetimlerinden geçen kent en son olarak M.Ö. 167’de  Roma’lılar Limyra’yı Rodoslulardan alarak kendi yönetimine bağlamışlardır. Roma egemenliği sırasında Limyra için sikke basılmıştır.

M.S. I-II. Yüzyıllar Limyra’nın en parlak dönemidir. Yapılan kazılarda roma senatosunun Limyra’ya Metropolis unvanını verdiğini kaynaklardan öğrenmekteyiz. Ayrıca Bizans döneminde kent piskoposluk merkezidir. Yapılan kazılarda 6 piskoposun mezarı bulunan antik kent; 9. yüzyıl da Arap akınlarından etkilenmiş, buna depremler ve diğer doğal afetlerde eklenince şehir terk edilmiştir. M.S. 141 yılı depreminde kent tamamen yıkılmış, ancak Rhodiapolis’li zengin Opramoas kentin yeniden imarına çalışmıştır. Antik tiyatro ile bunun güneyindeki surlar onarılmıştır. Limyra antik kentinde her sene Zeus’un şerefine spor festivalleri düzenlenmekteydi.

Ayrıca su kaynağından su içen boğaların ve köpeklerin resimlerini görmeniz mümkün. Yolun alt kısmında ise çok büyük bir sütun başı vardır. Bu kısımda yer alan önemli bir yapı ise İmparator Augustus’un manevi oğlu Gaius Caesar’ın İ.S. 4 yılında yapılmış olan anıtsal mezarıdır.Bu kısımda bir çok bina bulunmaktadır. Sütunlu caddenin ortasından akan dere ilginç bir görüntü oluşturmaktadır.  Bu antik kentte birçok kaynak suyu bulunmaktadır. Yaz aylarında antik kenti yöre halkı piknik ve yüzme, serinleme alanı olarak kullanmaktadır. Buda Limyra Antik Kenti’ni gezilen diğer ören yerlerinden farklı kılmaktadır. Hatta dilerseniz sizde antik sütunlu bu cadde de yüzebilirsiniz.

               Limyra Antik Kenti Giriş Ücreti  2024             

Limyra Antik Kentine Giriş Ücreti 70 TL’dir

                Limyra Antik Kenti  Ziyaret Saatleri                

Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 20:00
Gişe Kapanış Saati: 19:30

NOT: Antik kent her gün açık konumdadır.

               Limyra Antik Kentine Nasıl Gidilir?               

Kumluca Finike Karayolu (D400) üzerinde bulunan Finike-Elmalı Karayolu (D635) sapağından yaklaşık 5,5 km uzaklıktadır. Finike Elmalı yolunda (Finike tarafından) yaklaşık 4 km gidildikten sonra Yuvalılar sapağına gelinir (yolun sağ tarafı) burada kahverengi “Limyra” tabelası sizi karşılayacaktır. Buradan sağa sapıp yaklaşık 1 km gidince Limyra Antik Kentine ulaşılır. Kumluca’ya giden bu yol antik kentin ortasından geçmektedir. Sağ tarafta surların ve antik kent açıklama tabelasının olduğu yere arabanızı park edebilirsiniz.

Hepinize şimdiden bol gezmeler, iyi eğlenceler.

Sevgiler

Duygu

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlerden de Gezdiğiniz Yerler Hakkında Kalem Aldığınız Yazılarınızı Bekliyoruz. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.