Madam Marta Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İstanbul

Madam Marta Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Madam Marta Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Madam Marta Koyu Hakkında Bilgiler                 

İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisindedir. Adalar ilçesine bağlı Burgazada sınırları içerisinde yer almaktadır. Adanın kuzey kısmında yer almaktadır.

Madam Marta Koyu, eşsiz bir manzaranın esrarengiz bir hikâye ile buluştuğu yer olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu bölgede yoğun olarak kullanılan bir kamp alanı bulunmaktadır. Mavinin ve yeşilin buluştuğu doğa harikası bir yerdir.

Dik merdivenlerden aşağı indiğinizde sizi karşılayan kumsuz bir plaj yer almaktadır. Burası adanın denize girilecek en güzel yerleri arasında bulunmaktadır. Madam Marta Koyuna geldiğinizde çok sayıda özel yat ve tekneleri göreceksiniz. Tekneler burada günü birlik ve yatılı olarak gelip demir atmaktadır.

        Madam Marta Koyunda Kamp Yapılır mı?      

Evet, Bu muhteşem koyda kamp yapabilirsiniz. Koy çevresinde bir tesisi bulunmadığı için hazırlıklı gitmenizde fayda var. Koy’da kamp yaparken çoğu yer kayalık olduğu için düz bir alan seçmenizi tavsiye deriz. Fotoğrafta gördüğünüz gibi kamp yapanlar genelde koyun sağ tarafında daha az insanın olduğu alanı ve düzlük alanı seçmektedir.

                            Madam Marta Kimdir?                          

1920 yılında dünyaya gelen Martha Mısır asıllı bir Hıristiyandı. Osmanlı Bankası Müdürü olan babasının tayini üzerine çocuk yaşta İstanbul’a geldi. St. Benoit Lisesi’ni bitirdikten sonra 1921 yılında Sovyet Devrimi’nden kaçarak ilk bale okulunu açan Lydia Krassa Arzumanova’nın öğrencisi oldu ve Türkiye’nin ilk balerinlerinden biri olarak tanındı.

Evlenip Burgazada’ya yerleştikten sonra kendisini doğaya ve denize adadı. Martha’nın evi aslında Aya Nikola Meydanı’ndaydı. Ancak vaktinin çoğunu sonradan ismini alan bu koyda eski bir kulübede geçirirdi. Hiç üşenmeden tüm koyu kendisi temizledi.

Yüzmeyi çok seven ve yaz kış soğuk suyla yıkanan Martha, denizden topladığı taşlardan çocuklara kolyeler yaptı. Her yağmurdan sonra, “Biraz Allah suyuyla yıkanayım” diyerek biriktirdiği yağmur sularını kullandı.

O zamanlar henüz moda bile değilken; uzun saçlarına alından sıkma bandanalar bağladı, tahta bilezikler, kocaman halka küpeler taktı, ayak bileğini halhallarla süsledi. Her akşam rengarenk elbiselerle iskeleye inip eşini karşıladı.

Ancak bu rahat tavırları ada sakinleri tarafından dedikodu malzemesi yapıldı. Ve bu dedikodular, sonunda onu intihara kadar sürükledi. 80’lerin başında dedikodulara dayanamayıp ardında, “artık rahat edersiniz” yazılı bir not bırakarak yaşamına son verdi.

                  Madam Marta Koyu Giriş Ücreti                      

Giriş Ücretsizdir.

Şemsiye & Şezlong kiralamak isterseniz Ücret ödemeniz gerekiyor.

                         Madam Marta Koyu Nerede?                         

Madam Marta Koyu, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisindedir. Adalar ilçesine bağlı Burgazada sınırları içerisinde yer almaktadır. Adanın kuzey kısmında yer almaktadır.

                 Madam Marta Koyu’na Nasıl Gidilir?               

Burgazada’ya, diğer tüm Prens Adaları’na olduğu gibi İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara ve Turyol firmalarının düzenli olarak gerçekleştirdiği vapur, motor ve deniz otobüsü seferlerinden yararlanarak ulaşma imkanına sahipsiniz.

Burgazada Kalpazankaya’ya Kabataş’tan Gidecekler;

Kabataş’tan Şehir hatları ve İDO ile ulaşma şansına sahipsiniz. Şehir hatları ile ulaşım 1 saat 5 dakika sürmektedir. İDO ile bu süre çok daha kısadır. 25 dakika sürmektedir.

Şehir Hatları

 • İlk vapur saati: Hafta içi 06:50, hafta sonu 24:00
 • Son vapur saati: Hafta içi 07:30, hafta sonu 23:30

İDO

 • İlk vapur saati: Hafta içi 08:20, hafta sonu 10:45
 • Son vapur saati: Hafta içi 19:45, hafta sonu 20:15

Burgazada Kalpazankaya’ya Kadıköy’den Gidecekler;

Kadıköy’den Şehir hatları ile ulaşma şansına sahipsiniz. Şehir hatları ile ulaşım 45 dakika sürmektedir.

Şehir Hatları

 • İlk vapur saati: Hafta içi 07:10, hafta sonu 07:50
 • Son vapur saati: Hafta içi 00:25, hafta sonu 23:50 (Yeni Kadıköy İskelesi)

Burgazada Kalpazankaya’ya Bostancı’dan Gidecekler;

Bostancı’dan Şehir hatları ve Mavi Marmara ile ulaşma şansına sahipsiniz. Şehir hatları ile ulaşım 1 saat 10 dakika sürmektedir. Mavi Marmara ile bu süre çok daha kısadır. 35 – 45 dakika sürmektedir.

Şehir Hatları

 • İlk vapur saati: Hafta içi 07:00, hafta sonu 08:00
 • Son vapur saati: Hafta içi 22:00, hafta sonu 21:10

Mavi Marmara

 • İlk vapur saati: 07:45
 • Son vapur saati: Hafta içi 01:00, hafta sonu 00:30

Burgazada Kalpazankaya’ya Yeşilköy’den Gidecekler;

Yeşilköy’den Mavi Marmara ile ulaşma şansına sahipsiniz. Şehir hatları ile ulaşım 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Mavi Marmara

 • İlk vapur saati: Her gün 09:00
 • Son vapur saati: Her gün 18:30

Not: Burgazada’ya diğer Adalardan aktarma yaparak da ulaşabilirsiniz.

Burgazada’ya Aktarmalı Ulaşabileceğiniz İskeleler

Kabataş – Burgazada

Dentur Avrasya Firması ile Kabataş’tan Heybeliada’ya 1 saat, Heybeliada’dan Burgazada’ya 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • İlk vapur saati: 09:30
 • Son vapur saati: 20:45

Yalova – Burgazada

Dentur firması Yalova’dan Heybeliada’ya 1 saat 30 dakika Heybeliada’dan Burgazada’ya 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • İlk ve son vapur saati: Her gün 10:30

Yaz dönemi boyunca sadece hafta sonları sefer düzenleyen Mavi Marmara firması ile Heybeliada’ya 1 saat 30 dakika Heybeliada’dan Burgazada’ya 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • İlk ve son vapur saati: 10:00

 Eminönü, Karaköy – Burgazada

Turyol firması yaz – kış Eminönü’nden Kınalıada’ya 55 dakika, Kınalıada’dan Burgazada’ya ulaşım 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • İlk vapur saati: Hafta içi 09:15, Pazar günü 08:30
 • Son vapur saati: Hafta içi 19:20, Pazar günü 16:00

Kadıköy – Burgazada

Turyol firması Kadıköy’den Kınalıada’ya 30 dakika, Kınalı’dan Burgazada’ya ulaşım 15 dakikada sağlanmaktadır.

 • İlk vapur saati: Hafta içi 09:40, pazar günü 08:55
 • Son vapur saati: 16:25

Avcılar – Burgazada

Dentur firması ile Kınalıada’ya 1 saat 30 dakikada, Kınalıada’dan Burgazada’ya ulaşım 15 dakikada sağlanmaktadır. Avcılar’dan sadece yaz döneminde sefer düzenlenmektedir.

 • İlk ve son vapur saati: Her gün 09:15

Kartal – Burgazada

Prenstur ile Heybeliada’ya 40 dakika, Heybeliada’dan Burgazada’ya ulaşım 15 dakikada sağlanmaktadır. Prenstur, yaz-kış Büyükada ve Heybeliada’ya vapur seferleri düzenleniyor.

Ulaşım süresi:

 • İlk vapur saati: 06:30
 • Son vapur saati: 21:45

Şahsi araçları ile gelecekler Altta yerleştirdiğimiz harita ile ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.