Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Mağlova Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir?

Mağlova Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mağlova Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir? – İstanbul Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Mağlova Su Kemeri Hakkında;

İstanbul’un Eyüp-Sultangazi ilçelerinin sınırları içerisin de bulunan bu yapı, Muğlava, Muğluva, Moğolaga ve Muallâk olarak da adlandırılmaktadır. Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında şu anki Alibey Deresi üzerinde yapılmış olan su kemeri, Cebeci köyü yakınlarında bulunmaktadır.

Dönemin Padişahı, Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan’a, “ İstanbul’a su getirmesini istemesi üzerine yapılmıştır. 36 metre yüksekliğinde ve 257 metre uzunluğunda olan kemer, iki katlı olarak inşa edilmiştir. Kemerin üst katında 4 büyük-17 küçük, alt katında 4 büyük 8 küçük olmak üzere toplamda 33 gözü bulunmakla birlikte, Yanlardaki kemerlerle yamaçlara bağlanan bu muhteşem yapıdır, Mağlova su Kemeri günümüzde halen daha dimdik ayakta durarak Mega şehir İstanbul’a su taşımayı sürdürmektedir. Mağlova Su Kemeri, Bölgede bulunan ve Osmanlıdan günümüze kalan 6-7 adet su kemerlerinden biridir. Şimdilerde Eyüp Jandarma Hatıra ormanı ile Sultangazi kent ormanı arasında kalmıştır. Bu güzel yapıyı görmek için biraz zahmetli bir yoldan giderek görebilirsiniz. Günümüzde vatandaşların gelip hatıra fotoğrafı çektirdiği ve suyun kenarında piknik yaptığı bir alan olarak kullanılmaktadır.

OKUMALISIN  Avusturya Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Mağlova Su Kemeri ’ne Nasıl Gidilir;

İstanbul’un Eyüp-Sultangazi ilçelerinin sınırları içerisin de bulunan bu yapıyı görmek için en yakın yer Sultangazi ilçesine bağlı cebeci köyünden geçerek orman yolundan yaklaşık bi 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Cansu Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cansu Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir? – Cansu Bungalov Tatil Köyü hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir