Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Mahperi Hatun Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir?

Mahperi Hatun Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mahperi Hatun Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir? Tokat Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Mahperi Hatun Kervansarayı Nerede;

Tokat ilinin Pazar ilçesine yaklaşık 1 km mesafededir. Mahperi Hatun Kervansarayını, Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubat’ın eşi Mahperi Hatun 1238–1239 yılında yaptırmıştır.

Mahperi Hatun Kervansarayı Hakkında;

Mahperi Hatun tarafından inşa ettirilmiş olan kervansarayın yapımında kesme taş kullanılmış olup, özellikle giriş kapısı oldukça gösterişlidir. Dikdörtgen planlı olarak yapılan kervansarayın giriş kapısı da yine dikdörtgen planlı olarak tasarlanmıştır.

Avlu ve kapalı kısım portallerindeki dörder satırlık sülüs hatlı kitabelerine göre, 1238 yılında Alaeddin Keykubâd’ın zevcesi ve II.Gıyaseddin Keyhüsrev’in validesi Mahperi Hatun tarafından yaptırılmıştır. Mahperi Hatun Kervansarayı dış duvarları günümüzde orijinalliğini korusa da üst örtüsü tamam yıkılmış durumdadır. Kervansaray 1999 yılında restore edilerek restoran olarak hizmet vermektedir.

Mahperi Hatun Kervansarayına Nasıl gidilir;

Mahperi Hatun (Pazar) Hanı Tokat-Pazar yolunun 29. km. ‘sinde, Pazar ilçesine yaklaşık 1 km. mesafede bulunmaktadır. Kervansaraya gitmek isteyenler Tokat ilinin Pazar ilçesine gelmesi yeterli olacaktır. İlçe içinde kolay bulunacak bir yerdedir.

OKUMALISIN  Hacer Ormanı ve Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir