Malatya Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarisi

Malatya Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarisi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Malatya Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı ve Kimin yaptığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Malatya Ulu Cami Nerede?                      

Malatya ilinin yaklaşık 8 km kuzeyinde, eski Malatya Ulu Camii mahallesinde, surların içerisinde bulunan bu yapı, Anadolu’ da bulunan ilk ve tek dört eyvanlı yapıdır. Camiinin Kubbesinde Süleyman mührü ve muhteşem çinileri bulunmaktadır. Cami geçmişten günümüze 800 yıllık tarihin izlerini taşımaktadır.

              Malatya Ulu Cami Hakkında Bilgiler               

Ulu Cami, Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat zamanında 1224 yılında inşa edilmiştir. Caminin mimarları Yakup bin Ebubekir el-Malati ve Mansur bin Yakup’tur. Caminin ilk yapımında tuğla kullanıldığı ve daha sonra ki eklemelerinde taşların kullanıldığı bilinmektedir.

Ulu Cami, Dört eyvanlı olarak tasarlanmış planı ile Büyük Selçuklu camilerinin Anadolu’daki ilk ve tek örneği olarak bilinmektedir. Caminin mimarisinden bahsedersek, Mihrap önü kubbesiyle birleşik ve orta kısmında bulunan bahçesi ve havuzu ile iç avlu kısmını oluşturur. Mozaikleri, geometrik yıldızlı ve yine zikzak biçiminde çini mozaiklerle kaplı sütunlar caminin en dikkat çekici yeridir.

Camiinin Kubbesin de Hz. Davut mührü, efendimizin ismi ve Oğuz’un 7 boyunun iç içe geçtiği bir 6 köşeli yıldız ve onun etrafında gezegenleri simgeleyen sıralı taşlar, onu etrafında ise yıldızları simgeleyen döner taşlar var. Dış kemerin de dev bir ayet -el kursi işlemesi, iç süslemelerde ayetler ve en son ustanın imzasını “Malatyalı bir amele” diye yazması insanı etkiliyor. Depremde zarar gören mihrap ve minber Abdulhamit Han ‘ın isteğiyle 3 ayda yeniden yapılmış. Bu yüzden mihrapta Osmanlı tuğrası var.  Ulu Cami birçok kez restore görmüş ve en son 1962 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

                   Malatya Ulu Cami’ye Nasıl Gidilir?                   

Malatya İlinin Battalgazi ilçesi sınırlarında bulunan bu Cami’ye ulaşım çok kolaydır. Malatya ilinden Sivas Caddesi-Battalgazi Caddesi yönünde dümdüz ilerledikten sonra bu yol sizi Battalgazi ilçe sınırlarına kadar getirir. Ali Baba mezarlığından Osman Ateş caddesine doğru dönerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Malatya il merkezinden kalkan minibüsler ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Battalgazi- Malatya arası 11 km’dir. Battalgazi, Malatya arası mesafe süre olarak yaklaşık 17 dakika sürecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments