Malazgirt Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUŞ

Malazgirt Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUŞ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Malazgirt Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri – Kale’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kale, Muş ilinin Malazgirt ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Muş il Merkezine 136 km uzaklıktadır. Kale ilçenin en gösterişli yapısıdır. Kale, Geçmişten günümüze kadar birçok savaşa sahne olmuştur. Bunların en önemlileri (Birincisi, 26 Ağustos 1071 tarihindeki  Malazgirt meydan savaşı, diğeri ise, Anadolu’yu düşman işgalinden  kurtaran 26 Ağustos 1922 tarihli Başkumandanlık meydan muharebesi savaşıdır.)

Eski Malazgirt olarak bilinen bölgeyi kuşatan kalenin ana burcu ile burçları ilgi çekmektedir. Günümüze ulaşan kısımları birtakım onarımlar geçirerek son halini almıştır.

              Malazgirt Kalesi Hakkında Bazı Rivayetler..         

Efsaneye göre; Malazgirt Kalesi civarında ateşperestler yaşarken başlarında Teymus isminde bir şah bulunuyormuş. Şahın çocuklarından Beşir Allah’a iman getirince babası Teymus Şah oğlu Beşir’in dilini dipten keserek Malazgirt’ten sürgün etmiş Beşir aylarca yol kat edip Müslümanların bulunduğu Mekke’ye gelmiş. Durumu öğrenen Hz. Ali sahabelerden oluşan bir ordu toplayarak Malazgirt üzerine yürümüş. Yapılan savaşta Teymus Şah ve beraberindekiler kılıçtan geçirilmiş.

Hz Ali ordusu ile şimdi ilçenin bir mahallesi olan Şahneder köyüne gelmiş ve orada konaklamak istemiş. Askerler yorgun ve susuz olmaları nedeniyle köydeki çeşmeden su içmek istemişler, suyun zehirli olduğu söylenmiş. Bunun üzerine Hz. Ali çeşmenin kaynağında örümcek ağı gibi kaynaşmakta olan yılanları görünce askerlerin su içmesine engel olmuş.

Askerlerin su içme ihtiyacını belli etmesi üzerine Hz. Ali köyün hemen güneyindeki düz arazi görünümde olan Salkayalığına gitmiş, kılıcın çekerek taşa vurmuş kılıcın darbesi ile kaya yarılmış ve şimdi yılanlar kuyusu denilen halini almış.

Çeşmede kaynaşmakta olan yılanların çekilmesi için Allah’a dua etmiş aynı ayna yılanlar açılman bu kuyuya çekilmişler. Sonunda askerler bu çeşmeden su içerek yorgunluklarını üzerlerinden atmışlar. Günümüze kadar her yıl yalnız 15 Mayıs- 15 Haziran arasında bu yılanlar kuyusu aynı boy ve renk zehirsiz yılarlarla dolar bu güne kadar, bu yılanların köylüler tarafından ellerine alarak oynattıkları halde hiç kimseye zarar vermedikleri söylenmektedir.

( Kaynak: Muş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Giriş ÜCRETSİZDİR.

            Malazgirt Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                

Kale, Muş ilinin Malazgirt ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Buraya gelmek için gerek şahsi arabanız ile gerekse Muş il merkezinden Malazgirt ilçesine giden minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aracınızla gelecekseniz eğer, Muş-Bulanık ilçesi ve sonrasında Muş-Ağrı karayolundan devam ederek gelmelisiniz. Navigasyonu kullanarak gitmek isterseniz, altta yerleştirdiğimiz haritayı kullanarak gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.