Malazgirt Zafer Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir?

Malazgirt Zafer Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Malazgirt Zafer Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir? – Muş Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Malazgirt Zafer Anıtı-1071 Zafer Anıtı Hakkında;

Muş ilinin Malazgirt ilçe sınırlarında bulunan bu anıt, Sultan Alparslan’ın 1071’de Bizans ordusunu yenerek elde ettiği bu şanlı zafer karşısında Malazgirt ilçesine yaptırılan “1071 Zafer Anıtı”, Türklerin Anadolu’ya girişini simgelemektedir.

Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen çok önemli bir savaştır. Bu savaş önemi ise,  Türklere Anadolu’nun kapılarını açan savaş olmasıydı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Mimar Vesile Gönül ASLANER ve Heykeltıraş Süheyla AYKUT tarafından 1984-1989 tarihleri arasında yapılmıştır. Anıtın yüksekliği 42 metre, Eninin uzunluğu 16.40 metredir.  Anıtın anlamı ise, Sütunlar arasındaki boşluk Türklerin Anadolu’ya Giriş Kapısını, Sütunlar ise, Anadolu’nun anahtarını ifade etmektedir.

Malazgirt Zafer Anıtı’na Nasıl Gidilir;

Muş ilinin Malazgirt ilçe sınırlarında bulunan bu yapıya gitmek için, Kendi arabanızla Ahlat-Malazgirt Yolu takip ederek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelecekler, Muş merkezden kalkan Malazgirt ilçe minibüsleri ile buraya ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Muş-Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.