Mamak’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Mamak Gezi Rehberi – ANKARA

Mamak’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Mamak Gezi Rehberi – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mamak’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Mamak İlçesinin Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Mamak İlçesi Hakkında Kısa Bilgi               

Ankara ilinin Doğu Yönünden giriş yaptığınızda Mamak ilçesi sizleri karşılamaktadır. Ankara ilinin 4. Büyük İlçesi olan bu ter 1983 yılına kadar Çankaya ilçesine bağlı bir mahalle iken 19.11.1983 yılında yayınlanan bir kanun ile İlçe statüsü kazanmıştır.

Mamak ilçesi yükseklik bakımından Ankara’nın En Yüksek Tepesini içeresinde barındırıyor. Doğal güzellik ve tarih bakımından görülmeye değer güzelliktedir. Sizlere bu yazımızda bu doğal güzellikler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Mamak’ta Gezilecek En İyi 10 Yer              

                               1- Mavi Göl                                               

Samsun yolu üzerinde bulanan bu alan 2400 metrekare alanı kapsamaktadır. Ankaralıların Mangal yapmak için en çok tercih ettiği yerler arasındadır.  Mavi Göl içerisinde Mangal – Piknik Alanları başta olmak üzere, Çocuk Oyun alanları, Bisiklet Yolu, Yürüyüş Parkuru, Spor aletleri, Göl içerisinde Tekne Turu, Deniz Bisikleti binme alanı başta olmak üzere birçok rekreasyon alanı yer almaktadır.

                       2- Hüseyin Gazi Türbesi                           

Hüseyin Gazi Mahallesi içerisinde bulunan bu yer Ankara’nın En Yüksek Tepesi konumundadır.  Bazı Kaynaklarda Emeviler adına savaşan bir komutan yada kahraman olarak karşımıza çıkarken, Emeviler Devrinde İslam Ordularının Anadolu’da Bizans Üzerine yaptığı akınlarda şehit olan bir İslam Mücahidi olarak biliniyor.  Hüseyin Gazi hakkında net bilgiler olmasa da bilinen net bilgi Battal Gazi’nin Babası olmasıdır.

                             3- Üreğil Millet Bahçesi                     

Ankara’nın İlk Millet Bahçesi olarak biline bu alan içerisinde 2 Adet Gölet, 44 Kamelya ve Mangal Yapma Alanları, Yürüyüş Alanı, Bisiklet Binme Alanları ve Millet Kıraathanesi bulunmaktadır.

                                  4- Aqua Vega Akvaryum                     

Nata Vega Avm içerisinde yer alan bu yer, Dünyanın farklı noktalarından getirilen canlılar sergilenmektedir. 12.000 deniz canlısının yer aldığı ve 4,5 milyon su kapasitesine ait alan içerisinde Başta Köpek Balıkları olmak üzere Timsah,  Kio Balıkları, Böcek Türleri, Yılan Türleri, Kedigiller, Maymun Türleri ve birçok türü burada bulabilirsiniz.

                          5- Ali Kuşçu Bilim Merkezi                         

2017 yılından beri Türkiye’nin Gökbilim Alanında bilgiler vermektedir. Bilim merkezi içerisinde astronomi ve Uzay meraklılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

                          6- Elmadağ Kayak Merkezi                     

Ankara’nın Tek kayak Merkezi olma özelliğini elinde bulunduran bu yer, Özellikle kış mevsiminde kar yağmasıyla birlikte Kayak ve Snowboard sevenler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir.

                              7- Kıbrıs Köyü Kanyonu                        

Kıbrıs Köyü Kanyonu Ülkemizin doğal güzelliklerinden biridir. Ankara’nın Gizli Kalmış bir cenneti desek hiç yanlı olmaz. 8 km uzunluğundaki vadi doğaseverlere güzel bir yürüyüş aşanı sunmaktadır. Ayrıca kamp ve Piknik yapmak içinde tercih edilen bir yerdir.

                                      8- Kayaş Eski Cami                               

1871 yılında yapılan Ankara ilinin en Eski Camileri arasında yer almaktadır. Mamak ilçesinin En eski yapısı desek hiç yanlış olmaz. Mamak ta gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

                 9- Çubuk 1 Barajı Reakrasyon Alanı             

Çubuk 1 Barajı Cumhuriyet Döneminin ilk barajı olarak bilinmektedir. 1936 yılında kullanılmaya başlanmış olup 2020 yılında yapılan çevre düzenlemesi ile yenilenmiştir.  Alan içerisinde; Atatürk Evi, Bayraktepe Seyir Tepesi, Doğa yürüyüş yolu, Bisiklet Yolu, Çocuk Oyun Alanı ve Piknik alanı bulunmaktadır.

                              10- 75. Yıl Amfi Tiyatro                             

Mamak Belediyesi tarafından Tiyatro ve Konser etkinlikleri düzenlenen Üstü Kapalı bir alandır. Alan içerisinde bir de kütüphane bulunuyor. Mamak ilçe gezinizde bu güzel alana uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.