Manavgat’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Manavgat Gezi Rehberi

Manavgat’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Manavgat Gezi Rehberi

Sevgili Gezginler bu yazımızda Manavgat’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Manavgat’ın Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Manavgat İlçesi Hakkında Kısa Bilgi              

İlçenin kuruluş tarihi olarak kesin bir bilgi olmasa da ilçe sınırları içerisinde bulunan Selge antik kentleri bizlere bazı bilgiler vermektedir. Manavgat ilçesi M.Ö yaklaşık 6. Yy’da kurulduğu düşünülmektedir.  İlçe 1220 yılında Selçukluların, 1472 yılında ise Osmanlı İmparatorluğunun idaresine geçmiştir.

Antalya ilinin En Büyük 2. İlçesidir. Manavgat ırmağının her iki yanına verimli arazi üzerine kurulmuştur. Ülkemizin en düzenli akan akarsuyu olan Manavgat Irmağı, Manavgat Ovasını ortadan bölerek ilçe ekonomisine verimlilik kazandırmıştır.

Manavgat Şelalesi, Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Toros dağları ile çevrili olan ilçe Plajları, Tarihi Eserleri, Otelleri ve Antalya ilinin en çok merak edilen ilçeleri arasındadır.

              Manavgat’ta Gezilecek En İyi 10 Yer               

                            1- Side Antik Kenti                                   

Antik Kent, MÖ.7. Yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Antik Kent tarihinin çok eskilere dayanmasından dolayı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Side, MÖ 7 yüzyılda yerleşim yeri olarak hizmet veren antik kent, 7. yüzyılda Pamfilya ile birlikte Lidya krallığının egemenliğine girmiş ve Antik Dönemin en önemli liman kent olmuştur.

Antik Kent, Lidya Krallığı’nın yıkılışından sonra Pers Krallığının hâkimiyeti altına girmiştir. Pers Krallığını kent adını taşıyan sikke bastırmıştır. Büyük İskender, Anadolu seferinde bu antik kenti ele geçirmiş ve bu dönemin en büyük sikke basım merkezlerinden biri olmuştur.

                            2- Köprülü Kanyon                                  

Manavgat ilçesi Beşkonak Beldesi sınırları içinde bulunan Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayıp ve Antalya’da denize dökülen, rafting yapmaya uygun bir akarsudur. Köprülü Kanyon Milli Parkı 36 bin hektarlık bir alana sahip olup, Köprüçay’ın bir kısmını ve tarihi Selge kentini de kapsamaktadır.

Milli park, ülkemizdeki en büyük Akdeniz servisi ormanı olma özelliği yanında, kızılcam, karaçam, sedir, köknar, meşe çeşitleri ve yabani zeytinlikler ile yaban hayatı açısından da zengindir.

                          3- Manavgat Şelalesi                                  

Şelale, Antalya’nın Manavgat ilçesinden geçen Manavgat Çayı üzerinde bulunmaktadır. Şelalenin, Manavgat ilçe merkezine uzaklığı 4 km. uzaklıktadır. Şelale, ırmak sularının 4 metre yükseklikteki falezden aşağıya dökülmesi ile oluşmaktadır. Yüksekliği ne kadar şaşırtıcı olsa da geniş bir alan üzerinden gürül gürül akmaktadır

                                 4- Side Beldesi                                      

Manavgat ilçesinin en gözde yeridir desek hiç yanlış olmaz. Gerek tarihi eserleri, Antik Kenti, Plajları, Gece Hayatı ve Çarşısı ile yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

Side Beldesi ve Antik Kent  içerisinde, Şehir Kapısı, Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Antik Tiyatrosu, Müzesi, Devlet Agorası, Vespasianus Anıtı, Anıtsal Çeşme, Sütunlu Cadde, Liman  Hamamı ve daha bir çok tarihi yapı bulunuyor. Manavgat ilçesine geldiğinizde 1 gününüzü Side Beldesine mutlaka ayırmalısınız.

                                  5- Tazı Kanyonu                             

Serik – Manavgat İlçeleri ile Isparta ilinin Sütçüler İlçesi arasında yer alan Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içerisinde yer almaktadır. Köprülü Kanyonun 10 km kuzeyinde yer alan Tazı Kanyonu, Bilgelik vadisi olarak da bilinmektedir. Son zamanlarda sosyal medyanın yeni gözde mekanı olarak bilinmektedir.

Tazı Kanyonu, boynuz şeklinde uzanan iki dağ arasındaki Köprü çay’ın muhteşem manzarasını ayaklar altına sermektedir. Sarp kayalıklarla çevrili bu muhteşem manzarayı görebilmek için dağ yoluna tırmanmanız gerekiyor. Dağ yolunda servi, sedir, Toros gök narı, Karaçam ağaçlarını görebilirsiniz

                                      6- Oymapınar                            

Manavgat ilçesinin Kuzeyinde kalan bölgedir. Oymapınar – Güzelyalı Beldeleri arasında kalan Oymapınar Barajı sayesinde oldukça gelişmiş bir alandır. Oymapınar Barajı, Manavgat Nehri üzerinde elektrik enerjisi üretmek amacıyla 1977 – 1984 yılları arasında inşa edilmiştir.

Baraj ve Çevresinde birçok etkinlik yapılmaktadır. Kamp – Piknik yapmak amacıyla gelenler, Tekne turu yapmak için gelenler veya doğa yürüyüşleri için gelen gruplar tarafından oldukça tercih edilen bir alandır.  Doğa ile başbaşa vakit geçirmek isterseniz eğer buraya mutlaka gelmelisiniz.

             7- Thematic Park Antalya Discover Park        

Türkiye’nin En Geniş Doğa Temalı bir tesistir. 50 dönümlük alan içinde bulunan bu yerde, Su gösteri Merkezi, Timsah Parkı, Akvaryum, Kuş Cenneti, Dino Park, ZOO park, Açık Müze, Teraryum, Yürüyüş Yolları, Çocuk Oyun Alanları, Çocuk Treni, Yeme – içme alanları bulunuyor.

                                 8- Titreyen Göl                             

Manavgat ilçesinin ilgi çeken yerleri arasında bulunuyor. 3 bin m2’lik bir alana sahip göl çevresinde birçok tesis bulunuyor. Denize oldukça yakın olması sebebiyle Tuzlu su ile de karışım halindedir. İsmi Nereden geliyor derseniz. Rüzgar ile su yüzeyi sürekli dalgalandığı için Titreyen Göl olarak anılmaktadır.

                                9- Selge Antik Kenti                          

İlçe Merkezine 80 km uzaklıkta Altınkaya Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor. Pisidya Bölgesinin en önemli kentlerinden biridir. Bugünkü kalıntılar çoğunlukla surlardan ve akropolisten oluşuyor. Gymnasium, stoa, stadium ve bazilika kalıntıları günümüze kadar ulaşan eserlerdir.

                           10- Merkez Külliye Cami                        

Osmanlı Cami Mimarisini andıran yapısı ile yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmketedir. Külliye şeklinde yapılan bu yapı, 4 yarım ay şeklinde Kubbe ve 27 adet küçük kubbeler bulunuyor. 4 Minareli olarak yapılan yapıda ortalama 4000 kişi aynı anda Namaz kılabilmektedir. Manavgat gezinizde mutlaka uğramalısınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.