Manazan Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Manazan Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Manazan Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Manazan Mağaraları, Karaman merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman kent merkezine bağlı Taşkale Köyü sınırları içerinde bulunmaktadır Yeşildere (İbrala) Taşkale (Kızıllar) Köyleri arasında uzanan Yeşildere Vadisi’nin doğusunda, Karaman–Yeşildere Taşkale yolunun kenarındadır. Karaman merkeze yaklaşık olarak 40 km mesafededir.

Bu Mağaraların elde edilen bulgular ışığında Bizans Devri’nde 6 ve 7’nci yüzyıllarda oyulduğu ve yerleşildiği anlaşılmaktadır. İçerisinde kil oranı yüksek kireç taşı arazide, yüksek bir kaya kütlesine tamamen insan eli ile oyulmuş beş katlı toplu meskenler halinde oluşturulmuştur. Dışarıdan bakıldığında çok sayıda delik görülmektedir.

Mağaraların ön cephesi doğal olaylar sonucu tahrip olduğundan günümüzde belirgin bir girişi yoktur. Oyuntular şeklinde birçok mezar odası ve şapeller bulunmaktadır.

                 Manazan Mağaraları Giriş Ücreti                    

Giriş ÜCRETSİZDİR.

              Manazan Mağaraları Ziyaret Saatleri                

 Mağaralar Haftanın her günü 09:00-19:00 saatleri arasında açık konumdadır. Mağaraya giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

                     Manazan Mağaraları Nerede?                       

Bu Mağaralar Karaman merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman kent merkezine bağlı Taşkale Köyü sınırları içerinde bulunmaktadır Yeşildere (İbrala) Taşkale (Kızıllar) Köyleri arasında uzanan Yeşildere Vadisi’nin doğusunda, Karaman–Yeşildere Taşkale yolunun kenarındadır. Karaman merkeze yaklaşık olarak 40 km mesafededir.

            Manazan Mağaraları’na Nasıl Gidilir?                

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler kent merkezinden kalkan köy dolmuşlarıyla buraya ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile Karaman merkezden gelmek isteyenler D330 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.