Maraş Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kim Yaptı – Ne Zaman Yapıldı?

Maraş Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kim Yaptı – Ne Zaman Yapıldı?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Maraş Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kim Yaptı – Ne Zaman Yapıldı Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Maraş Ulu Cami Hakkında Bilgiler                    

Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Maraş Kalesi Yakınında, Taş Medrese ve Dondurma Müzesinin hemen yanında bulunuyor. Dulkadiroğulları Beyliği döneminde Süleyman Bey tarafından 1442-1454 yılları arasında yapılmıştır. Maraş Ulu Cami Halk arasında, Cami-i Atik, Cami-i Kebir, Süleyman Bey Cami, Alâüddevle Bey Camii isimleriyle de bilinmektedir.

Maraş Ulu Camii, Kurtuluş Savaşı gibi önemli olaya tanıklık etmiştir. Şehrin en merkezi bir yerinde, çarşıya yakın olmasından dolayı Yöre Halkı tarafından en çok tercih edilen camiler arasındadır.

               Maraş Ulu Cami’nin Mimarisi                       

Ulu Camii’nin Mimarisinden bahsedecek olursak, Enine dikdörtgen planlı olarak yapılan bu cami, sivri kemerler üzerinde ahşap bir çatıyla yapılmıştır. Caminin üstü bakır ile kaplıdır.

Caminin En Dikkat çeken yapısı minaresidir.  Minaresi, kapalı şerefeli, Üstü çifte şemsiye çatıyla örtülü ve külâhla kapatılmıştır. İlgi çeken  motifler ve rozetlerle süslendiğinden gösterişli bir yapıya sahiptir. Mukarnas Kavsaralı Taç Kapısı ve Son Cemaat yerinin Ahşap tavanı süslemeleri ile görülmeye değerdir. Ulu Cami, Hemen yanındaki Taş Mescid ile beraber görülmesi gereken yerler arasındadır.

                 Kurtuluş Savaşında Ulu Cami….                    

Ulu Caminin En önemli ve en anlamlı camiler arasında yerini almasının sebebi, Kurtuluş mücadelesi sırasında meşhur Bayrak olayının yaşandığı cami olmasıdır.

              Maraş Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir?                       

Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Ulu Cami, Taş Mederesenin hemen bitişiğinde, Maraş Kalesinin alt kısmındadır. Bulunduğu konum itibari le ister toplu taşıma ile isterseniz de kendi aracınızla rahatça ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, Binevler araçlarına veya Maraş Kalesine Giden araçlara binerek rahatça ulaşabilirler.

Şahsi aracı ile Gidecekler, Merkezden Binevlere doğru çıktığınızda Kaleye gelmeden hemen sağda bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.