Mardin Beyazsu Nerede – Nasıl Gidilir?

Mardin Beyazsu Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mardin Beyazsu Nerede – Nasıl Gidilir? – Mardin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.
                         Beyazsu Nerede;                      

Beyazsu, Mardin ilinin Midyat ilçesine yaklaşık 15-20 km güneyde ve Nusaybin ilçesine yaklaşık 20-25 km uzaklıkta, iki ilçeyi birbirine bağlayan kara yolunun üzerinde yer almaktadır. Midyat İlçesinin güneyinde Dağlardan, Tepelerden ve Platon’dan kaynağını almaktadır. Beyaz su Deresi bir vadi boyunca Nusaybin’e doğru akmaktadır.  Beyaz suyu, piknik alanları, Akan su içine yerleştirilmiş tahta oturakları ve doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgi gösterilmektedir.

              Mardin Beyazsu Hakkında;

Beyazsu, Güneydoğu coğrafyasının kurak ve ağaçsız ikliminde adeta bir cennetten köşedir. Buz gibi Berrak suyu, Ağaçlık alanları, Tahta oturakları ve yeşil doğasıyla özellikle yöre halkı tarafından ziyaret edilen bir yerdir. Beyaz su denilince ilk akla gelen ayaklarınızı buz gibi suya sokmak geliyor. Bide yaz ayını düşünürsek 40-45 derece sıcaklarda sizleri inanılmaz rahatlatıyor. Su üzerine kurulan tahta çardaklara oturan piknikçiler, akan soğuk suyun üzerinde dinlenme ve piknik yapma imkânı buluyor. Beyaz su etrafında bulunan işletmeler sizlere yeme içme imkânları sunmaktadır. Gitmeden önce arayıp fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, son zamanlarda tur firmaları tarafından gez planına dâhil etmesinden dolayı kalabalık oluyor, Hafta sonu yer ayırtıp gitmenizde fayda var.

OKUMALISIN  Mardin Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Beyaz suyun diğer bir özelliği de buz gibi akan suyun Midyat ve çevresindeki yerleşim yerlerine içme suyu da sağlamasıdır. Hem su ihtiyacını hem de dinlenme ihtiyacını karşılayan bir sudur.

                  Beyazsu’ya Nasıl Gidilir;             

Mardin ilinin Midyat ilçesine yaklaşık 15-20 km güneyde ve Nusaybin ilçesine yaklaşık 20-25 km uzaklıktadır. Beyaz Su’ya gitmek için.

Mardin ilinden gelecekler, Nusaybin yolu tercih ederek gidebilir. Nusaybin yolu güzergâhından devam ettikten sonra Nusaybin ilçe girişinden Midyat ilçesine dönen yoldan dönerek, kuzeye doğru hareket edilirse 25-30 km sonra Beyaz Su’ya varılır.

Midyat’tan gitmek isterseniz, Nusaybin yolu ile hareket edilir ve bu yol sizi tabelalar yardımıyla Beyaz Su’ya götürür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.