Mardin Gezilecek Yerler – Mardin Gezi Rehberi

Mardin Gezilecek Yerler – Mardin Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mardin Gezilecek Yerler – Mardin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                                        Mardin Gezilecek Yerler – Mardin Gezi Rehberi

1- Ulu Cami 

Mardin Ulu Cami, Mardin’in en eski camisi olma özelliğine sahiptir. Cami merkezde bulunan Ulu Cami Mahallesinde bulunmaktadır. Cami, Mardin’in tam göbeğinde inşa edilmiş olan Ulu Cami’nin hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. Yani elde yazılı bir kaynak bulunmamaktadır. Fakat caminin kapısında 1190 tarihinde yapıldığı yazmaktadır.

Mardin Ulu Camisinin şu an ki şeklini Artukoğulları döneminde aldığı söylenmektedir. Kıble duvarına paralel uzanan üç nef, Mihrap önünde iki nef boyunca tromplu ve dıştan yivli bir kubbe ile örtülmüştür. Altı paye üzerine oturan kubbe, bütün mekana hakimdir. Çapraz tonozlu revaklarda yalnız kuzeyde beş bölüm kalmış diğerleri kaybolmuştur. Minaresi Artuklu Hükümdarı Kutbettin İlgazi zamanında inşa edilmiştir(1176). Mardin Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Yazımız İçin TIKLAYINIZ…

2- Mardin Müzesi

Müze, Cumhuriyet Meydanı’nın kuzeyinde bulunan Süryani evlerinin arkasında Atatürk Heykelinin yananda bulunur. Müze binası, Meryem Ana Kilisesiyle bitişik durumdadır. Müze 1895 yılında Antakya Patriği İgnatios Behnam Banni tarafından Süryani Katolik Patrikhanesi olarak yaptırıldığı yazılmaktadır.

Müze’nin Uzun bir dönem dini amaçlı hizmet veren bir bina olarak kullanılmıştır. Daha sonra Askeri garnizon, Siyasi partilerin merkezi, Kooperatif binası, Sağlık ocağı ve Polis karakolu olarak kullanıldığı bilinmektedir.  1988 yılında Kültür Bakanlığı tarafından alınarak restore edilen bina 1995 yılında Mardin Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Müze binası, üç kat inşa edilmiştir. Birinci katta danışma, dinlenme, sergi ve konferans salonları, ikinci katta etnografya eserleri ve kütüphane depoları, üçüncü katta ise kazılardan çıkarılan eserlerin bulunduğu salonlar ile müze idaresi bulunmaktadır. Mardin Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir –  Detaylı Bilgiler için TIKLAYINIZ…

3- Kasimiye Medresesi

Mardin ilinin güneybatısındaki dağlık bir alanda tepelerin altında yer almaktadır. Medresenin yapımına Artuklu Dönemi’nde başlanmış olup Akkoyunlu Hükümdarı olan Kasım Padişah tarafından tamamlanmıştır.

Medrese, Günümüze kadar ayakta kalabilen iki katlı, kubbeli, yapısıyla ihtişamını korumaktadır.  Medresenin inşasında Kesme taş ve tuğlalardan yapılmıştır. Güzel işçiliği ve süsleme motifleriyle ilgi çeken yapı, cami ve türbe ile birlikte yer almaktadır. Kasimiye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgiler için TIKLAYINIZ…

4- Mardin – Midyat Gezimiz

Midyat, ilçemiz Dünya Uygarlık Tarihi’nin en eski yerleşim bölgesi olan Mezopotamya’da yer almaktadır. Midyat tarih boyunca Sümerler, Asurlular, Urartular, Makedonyalılar, Persler ve Romalılar gibi çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Midyat farklı dinlerin ve dillerin ortak noktasıdır. Midyat’ı gezerken bunu fark edeceksiniz. Midyat, Genişlik ve Nüfus Bakımından En Kalabalık ilçesidir Mardin’in. Hatta Güneydoğu Anadolu Bölgesinin En kalabalık ilçelerinden desek de yalan olmaz. Özellikle Turist akınına uğrayan bu bölge büyük yoğunluğa sahiptir.

OKUMALISIN  Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede - Nasıl Gidilir?

Tabi bunun en büyük artısı Konumu, Tarihi, kültürü ve Dünya Tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması, Tarihi İpek yolu üzerinde bulunması, dolayı kendine has bir dokusunun bulunması, bu ilçenin ekonomik ve sosyal alanda geliştirmiş, Mardin ilinden sonra gezip görülebilecek bir yer haline getirmiştir.Mardin ilinden yaklaşık olarak 1- 1,5 saat uzaklıkta yer alan Midyat müze kent gibidir. . Mardin ilinin yapılaşmasına benzeyen evleri, taş konakları, kemerli geçitleri, yükselen çan kuleleri ve Süryani kiliseleri bulunan Midyat, adeta bir ortaçağ kentini andırmaktadır. Bölge eski zamanlardaki gibi çok fazla Süryani’nin gelmemesi zamanla Süryanilerin buraları terk etmesine yol açtığı gözlemlenmiştir. Midyat Gezimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

5- Şehidiye Cami ve Medresesi

Mardin’in merkezinde Şehidiye Mahallesi’nde yer alır.  Cami ve medresenin 13. Yy ‘da Artuk’lu Sultanı Melik Nasruddin Artuk Arslan tarafından yaptırıldığı ve kendisinin de buraya gömüldüğü söylenmektedir. Caminin avlusunun güney kısmında iki Şahinli bir mescidin yer alır, kuzeyinde ise eyvanlı medrese vardır. Doğusunda ise özgünlüğünü yitirmiş medrese odaları bulunmaktadır. Batı kıskına bakıldığında revaklar ve medreseler bulunur.

Medresenin tarihine bakıldığında minareli olarak inşa edildiği fakat zamanla minarenin yıkıldığı görülmektedir. Yıkılmış olan minaresinin 1917 yıllında Ermeni Mimar Serkis Lole tarafından inşa edildiği bilinmektedir.  Medresede ve camide yıkılan ve eskiyen yapısından dolayı çok fazla oynanma yapılmıştır. 2000 yılında başlanmış olan restorasyon çalışmaları sonucunda mescit son halini almıştır. Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ….

6- Mardin Kalesi

Mardin Kalesi, 975-976 yılları arasında Hamdanilerden Hamdan tarafından yapıldığı bilinmektedir. Kalenin doğu- Batı arası uzunluğu 800 m genişliği ise 150 m ‘dir. Kale uzun yıllar boyunca çeşitli imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan bahsedersek, Sümerler, Romalılar, Babiller, Asurlar, Bizanslılar, Persler, Emeviler, Artuklular, ve Osmanlı dönemlerinin zaferlerini, sevinçlerini ve hüznünü yaşayan tarihi bir kaledir.

Kale, kayalık bir yere yapılmasından dolayı falezlerin eğimli olduğu yerlerde sur duvarları örülmemiştir. Kalenin giriş kapısı falezin tam orta yerine rast gelmektedir. Anlatılanlara göre, kalenin kitabesinin üstünde bulunan iki kabartma da aslandan söz edilmektedir. Mardin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

7- Mardin Taş Evleri 

Mardin taş evleri Mardin’in geleneksel evleridir. Sarı kalker taşının kullanıldığı çeşitli motiflerle bezenmiştir. Bölgede yapı üretimine egemen olan ocaktan çıkarılan sarı kalker taşı bulunur. Pencere, kapı, asma katlar dışında ahşap işçilik bulunmaz. 4. yüksekliğe ulaşan duvarlar evleri çevirir ve sokaktan ayırır.

OKUMALISIN  Kasimiye Medresesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Böylece sert iklime karşı korunur. Eskiden ahır olarak kullanılmış ancak günümüzde ise depo olarak işlev gören mekanlar iç avlu ve bahçede bulunur. Yazın yaşamın geçtiği kısım eyvandır. Revak ve eyvan gibi bölümler batı güneşine karşı gölgede kalacak uygunlukta yapılmış olup taş işçiliği büyük önem taşır. Değişik motiflerle yapılmış süslemeler ilgi çekicidir. Mimarlık harikası evler 1979 yılında kentsel sit alanı ilan edilmiştir. Mardin Taş Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

8- Latifiye Cami 

Mardin il merkezinde bulunan Cami, Artukoğulları döneminin izlerini taşımaktadır. Caminin yapım yılı olarak Taç kapı isimli yazıttan 1371 yılı tarihi yazmakta olup, Abdullatif Bin Abdullah tarafından yaptırılmıştır. Latifiye Camii, mimarının ismi olan Abdullatif Camii olarakta adlandırılmaktadır.

Caminin günümüzdeki minaresi 1845 yılında Musul Valisi olan Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapıya bakıldığında giriş kapısının Selçuklu ahşap işçiliğinin en güzel örneklerin den olduğunu görebiliyoruz. Cami de bulunan minber ve mahfil Selçuklu döneminde ait ahşap işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Cami de ayrıca, kütüphane, çay ocağı, mutfak, kız Kur’an kursu, seminer odası bulunmakta olup kadınlara hem erkeklere hitap edebilecek şekilde lavaboları vardır. Latifiye Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

9- Mor Behnam Kırklar Kilisesi 

KiliseMardin ilimizin Artuklu ilçesine bağlı Şar Mahallesinde bulunmaktadır. Hristiyanlığı kabul eden ilk topluluklar arasında yer alan Süryanilerin, Mardin iline ve ülkemize bıraktıkları önemli kültürel parçalardan biridir. Şehir Merkezine yakın olmasından dolayı kilise yoğun ilgi görmektedir.

Mor Behnam ile kız kardeşi Saro adına yapılan bu kilise, Kırklar Kilisesi olarak tanınmaktadır. Yapım yılı tam olarak bilhmese de araştırmalar ve yapım tekniği 6. Yüzyıl da yapıldığını göstermektedir. Kiliseden kısaca bahsedersek, Büyük, geniş bir kapısı bulunuyor, tam karşısın da okullara ait bir kilise, onun üstünde de sonradan yapıldığı düşünülen bir çan bulunmaktadır. Kilisenin giriş kapısının solunda papaz evi, üstünde birde divanhane bulunuyor. Giriş kapısının sağ tarafında ise, birkaç ev var. Doğu kısmında, bir başka kilise daha bulunmaktadır. Mor Behnam kilisesine gitmek için başka bir avludan daha geçmeniz gerekiyor. Mor Behnam Kırklar Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Veysel dedi ki:

    Mardin ve midyat gezisi oncesi iyi oldu yazilariniz, ama niraz daha resim olsaydi daha guzel olurdu

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Teşekkür ederiz. Daha fazla resim yüklemeye çalışacağız.