Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Mardin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Mardin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mardin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? Mardin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mardin Kalesi Hakkında;

Mardin Kalesi, 975-976 yılları arasında Hamdanilerden Hamdan tarafından yapıldığı bilinmektedir. Kalenin doğu- Batı arası uzunluğu 800 m genişliği ise 150 m ‘dir. Kale uzun yıllar boyunca çeşitli imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan bahsedersek, Sümerler, Romalılar, Babiller, Asurlar, Bizanslılar, Persler, Emeviler, Artuklular, ve Osmanlı dönemlerinin zaferlerini, sevinçlerini ve hüznünü yaşayan tarihi bir kaledir.

Kale, kayalık bir yere yapılmasından dolayı falezlerin eğimli olduğu yerlerde sur duvarları örülmemiştir. Kalenin giriş kapısı falezin tam orta yerine rast gelmektedir. Anlatılanlara göre, kalenin kitabesinin üstünde bulunan iki kabartma da aslandan söz edilmektedir.

Tabi günümüzde bu yapının kemerli girişi yıkık olduğundan anlatılan bu rivayetlere rastlanamamaktadır. Kalenin içindeki kayaların oyulmasıyla çok sayıda ambar ve kuyu olduğu görülmektedir. Günümüzde kalenin ayakta kalan tek burç ‘u güneyde bulunan Burç’tur.

Mardin Kalesi Nerede?

Mardin il Merkezinde bulunmaktadır. Umut 254. Sokağın üst kısmında yer almaktadır.

Mardin Kalesine Nasıl Gidilir?

Buraya şehir merkezinden kalkan otobüsler, Minibüsler veya taksi kiralayarak gidebilirsiniz. Ya da özel aracınızla gidebilirsiniz. Merkeze çok yakındır.

OKUMALISIN  Mardin Ulu Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir