Mardin Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Mardin Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mardin Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret saatleri ve Müze içerisinde bulunan Eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Cumhuriyet Meydanı’nın kuzeyinde bulunan Süryani evlerinin arkasında Atatürk Heykelinin yananda bulunur. Müze binası, Meryem Ana Kilisesiyle bitişik durumdadır. Müze, 1895 yılında Antakya Patriği İgnatios Behnam Banni tarafından Süryani Katolik Patrikhanesi olarak yaptırıldığı yazılmaktadır.

Müze’nin Uzun bir dönem dini amaçlı hizmet veren bir bina olarak kullanılmıştır. Daha sonra Askeri garnizon, Siyasi partilerin merkezi, Kooperatif binası, Sağlık ocağı ve Polis karakolu olarak kullanıldığı bilinmektedir.  1988 yılında Kültür Bakanlığı tarafından alınarak restore edilen bina 1995 yılında Mardin Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Müze binası, üç kat inşa edilmiştir. Birinci katta danışma, dinlenme, sergi ve konferans salonları, ikinci katta etnografya eserleri ve kütüphane depoları, üçüncü katta ise kazılardan çıkarılan eserlerin bulunduğu salonlar ile müze idaresi bulunmaktadır.

                  Mardin Müzesi Giriş Ücreti 2024                  

Giriş Ücreti 90 TL’dir.

MÜZE KART GEÇERLİDİR.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                    Mardin Müzesi Ziyaret Saatleri                  

Müze haftanın her günü ziyarete açık konumdadır.

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Adres: 1.Cadde Cumhuriyet Meydanı
E-mail: mardinmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 04822121664
Tel 2: 04822127797

                      Mardin Müzesine Nasıl Gidilir?                 

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir Müzesi Mardin merkezde bulunmaktadır. Cumhuriyet meydanı olarak bilinen ve şehir deki otobüs ve dolmuşların geçtiği en merkezi caddedir. Cumhuriyet Meydanın da inip 5 dakika yürümeniz gerekiyor.

Şahsi aracı ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile ulaşım sağlayabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.