Mardin Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Mardin Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mardin Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret saatleri?hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mardin Müzesi Hakkında;

Müze, Cumhuriyet Meydanı’nın kuzeyinde bulunan Süryani evlerinin arkasında Atatürk Heykelinin yananda bulunur. Müze binası, Meryem Ana Kilisesiyle bitişik durumdadır. Müze 1895 yılında Antakya Patriği İgnatios Behnam Banni tarafından Süryani Katolik Patrikhanesi olarak yaptırıldığı yazılmaktadır.

Müze’nin Uzun bir dönem dini amaçlı hizmet veren bir bina olarak kullanılmıştır. Daha sonra Askeri garnizon, Siyasi partilerin merkezi, Kooperatif binası, Sağlık ocağı ve Polis karakolu olarak kullanıldığı bilinmektedir.  1988 yılında Kültür Bakanlığı tarafından alınarak restore edilen bina 1995 yılında Mardin Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Müze binası, üç kat inşa edilmiştir. Birinci katta danışma, dinlenme, sergi ve konferans salonları, ikinci katta etnografya eserleri ve kütüphane depoları, üçüncü katta ise kazılardan çıkarılan eserlerin bulunduğu salonlar ile müze idaresi bulunmaktadır.

Mardin Müzesi Giriş Ücreti 2020 

Giriş Ücreti 10 TL’dir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

OKUMALISIN  Köyceğiz Toparlar Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Mardin Müzesi Ziyaret Saatleri;

Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Mardin Müzesine Nasıl Gidilir?

Şehir Müzesi Mardin merkezde bulunmaktadır. Cumhuriyet meydanı olarak bilinen ve şehir deki otobüs ve dolmuşların geçtiği en merkezi caddedir. Cumhuriyet Meydanın da inip 5 dakika yürümeniz gerekiyor.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.