Mardin Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir

Mardin Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mardin Ulu Cami Nerede-Nasıl Gidilir – Tarihçesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                   Mardin Ulu Cami                                  

Ulu Cami, Mardin’in en eski camisi olma özelliğine sahiptir. Cami merkezde bulunan Ulu Cami Mahallesinde bulunmaktadır. Cami, Mardin’in tam göbeğinde inşa edilmiş olan Ulu Cami’nin hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. Yani elde yazılı bir kaynak bulunmamaktadır. Fakat caminin kapısında 1190 tarihinde yapıldığı yazmaktadır.

Ulu Caminin şu an ki şeklini Artukoğulları döneminde aldığı söylenmektedir. Kıble duvarına paralel uzanan üç nef, Mihrap önünde iki nef boyunca tromplu ve dıştan yivli bir kubbe ile örtülmüştür. Altı paye üzerine oturan kubbe, bütün mekana hakimdir. Çapraz tonozlu revaklarda yalnız kuzeyde beş bölüm kalmış diğerleri kaybolmuştur. Minaresi Artuklu Hükümdarı Kutbettin İlgazi zamanında inşa edilmiştir(1176).

Bu Camiye Artuklu Hükümdarlarından Melik Salih (1312-1362) bir kısım malını vakfetmiştir. Bunlar; 38 dükkan, bir hamam, Bab-ı Cedid civarında bir bahçe ve Mardin köylerinde birçok bağdır. Mardin’in en önemli İslami merkezlerinden biri Ulu Camidir.

                 Mardin Ulu Cami Nasıl Gidilir?                     

1. cadde Kuyumcular çarşısına varmadan, Pamuk Camisinin yanından aşağı doğru inen çarşıdan gidilir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Zafer dedi ki:

    Mardin ulu camii minare hakkında, uzerindeki kabartmalar hakkinda pek birşey yazmamışsınız. Yetersiz buldum. Ben tur rehberiyim. Belki daha fazla bilgi bulurum diye indirdim fakat cok yüzeysel

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Okuyucuya yüzeysel bilgi vermek için yazılış ancak siz detaylı bir yazı gönderirseniz yayınlarız. Okuyucularımıza katkı sağlamak isterseniz tabi