Marmara Bölgesi’nin İlk Cam Terası – Ayrı Gezegen Cam Teras

Marmara Bölgesi’nin İlk Cam Terası – Ayrı Gezegen Cam Teras

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Marmara Bölgesi’nin İlk Cam Terası & Kocaeli ilinin İlk ve Tek Cam Terası olan Ayrı Gezegen Cam Teras  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden biridir. Ülkemizin Sanayi, Turizm alanında en gelişmiş bölgesidir. Ayrıca nüfus Bakımından Ülkemizin En Kalabalık Bölgesidir. En batısında Edirne, Ege tarafında Çanakkale, Karadeniz kıyılarında Kocaeli ve Sakarya, İç Anadolu sınırında ise Bilecik illeri yer almaktadır. Ülkemizin En Kalabalık Şehri olan İstanbul’da Bu Bölgede yer almaktadır.

Marmara Bölgesi’nin İlk ve Tek Cam Terası…

Birçok En’lere sahip olması ve bulunduğu iklim – konum itibari ile de Gezilip Görülecek yerler olarak ta Ülkemizin En önemli yeridir. Son yıllarda yoğun ilgi Gören Cam Terasların bir örneği de Kocaeli ilinin Kartepe ilçesi sınırlarında Ayrı Gezegen Cam Teras adı ile olarak yapılmıştır.

Ayrı Gezegen Cam Teras bulunduğu yüksek konum ile de Cam Teraslar içerisinde En Yüksek İkinci Cam Teras’tır. İstanbul’a 1.5 saat uzaklığında olduğundan dolayı İstanbul’dan kolayca gidilebilinecek konumdadır.

Ayrı Gezegen Cam Teras’ta Neler Var..

Ayrı Gezegen Cam Teras içerisinde Ayrıca,  Kahvaltı yapabileceğiniz Yemek yiyebileceğiniz güzel bir restoranı, Zipline, Macare Park, Atış Poligonu, ATV turu yapabileceğiniz alanlarda bulunmaktadır. Çocuklu aileler için Oyun Parkı, Zıplama Alanı bulunuyor. Burdan ayrılmadan önce sevdiklerinize hediye alabileceğiniz stantlarda bulunmaktadır.

Ayrı Gezegen Cam Teras Giriş Ücreti 2023 Yılı

Tam……………. 50 TL

Öğrenci ……… 40 TL

(Not: 2023 Yılı Haziran Ayı İtibariyle..)

          Türkiye’deki En Yüksek Cam Teras Hangisi        

                1-Tillo Kalesi Cam Teras                 

Tillo Cam Teras, Siirt ilinin Tillo ilçe sınırları içerisinde Botan Vadisi üzerinde kurulmuştur. Vadiden yaklaşık 1.100 metre yüksekte bulunan cam seyir terasının uzunluğu 7 metre, genişliği 5 metre, korkuluk yüksekliği 1.30 metre, olup ortası boş olan terasın taşıma kapasitesi 30 kişidir.

            2- Çatak Kanyonu Cam Teras           

Çatak Kanyonu Cam teras, Kastamonu ilinin Azdavay ilçesi Karakuşlu Köyü sınırları içinde bulunuyor. Dünyanın En Büyük 4. Kanyonu olan Çatak Kanyonu üzerinde, Küre Dağları Milli Parkı içinde 450 metre yüksekliğinde bulunmaktadır.

              3-Torul Kalesi Cam Terası                  

Torul Cam Teras, Gümüşhane ili Torul ilçesinde Torul Kalesi’ne yakın bir mesafede, Zigana tüneliyle Karaca Mağarası güzergahının tam ortasında yer alan ve ilçeye hâkim bir zirvede bulunuyor.Cam Seyir Terası yerden 240 metre yüksekliğindedir. 90 metrekarelik alanı ve 50 kişiyi aynı anda taşıyabilecek güçlendirilmiş cam platformuyla görülmeye değer güzelliktedir.

              4– Hatila Vadisi Cam Teras              

Hatila Vadisi Cam Teras, Artvin ilinin Hatila Vadisinde bulunmaktadır. 220 metre yüksekliği ile 2021 yılı itibari ile  Ülkemizde yapılan En Yüksek Cam Teras özelliğindedir.

              5- Ayrı Gezegen Cam Teras               

Ayrı Gezegen Cam Teras, Kocaeli ili Kartepe ilçesi Maşukiye olarak bilinen bu yer Sizlere Hem doğa manzarası hemde Sapanca Gölü’nün güzelliğini ayaklarınıza sermektedir. Yerde 185 metre yüksekliği ile Türkiye’de ki En Yüksek Cam Terasları arasında biliniyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.