Anasayfa / Doğal Güzellikler / Marmara Ereğlisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Marmara Ereğlisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Marmara Ereğlisi Nerede – Nasıl Gidilir? – Tekirdağ Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Marmara Ereğlisi Nerede;

Trakya’nın Güneyinde Tekirdağ ilinde bulunmaktadır. Marmara Ereğlisi (Antik PERINTHOS kenti) İ.Ö. 600 yılında Samos’ lu kolonistlerce kurulmuştur. Ancak Marmara Ereğli’sinin 5 km. batısında bulunan TOPTEPE HÖYUGÜ ‘nde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda İ.Ö. 4300 yıllarına tarihlenen kalıntılar bulunmuştur. Marmara Ereğli’sinin, ticaret için büyük öneme sahip iki limanın bulunmasından dolayı kent hızla gelişmiştir.

Marmara Ereğlisi Gezilecek Yerler;

Marmara Ereğlisi, tarihi eserleri, deniz sporlarına elverişli koyu, plajları, balığı ve İstanbul’a yakınlığı ile çok güzel bir turistik bir ilçedir. Marmara Ereğlisi Yunan, Roma, Bizans eserleri ile doludur. Yarımada adeta bir açık hava müzesi görünümünde olup, şehrin kuzey ve batı kenarını çeviren dış surların yer yer hala kalıntıları mevcuttur. Yine Marmara Ereğlisi’nin bulunduğu tepenin Marmara’ya dönük yüksek eteğinde ve denize yakın yerinde tam bir yarım daire biçiminde açık hava tiyatrosu bulunmaktadır.  Yaklaşık 30 km uzunluğundaki kıyı şeridinde yer alan doğal plajlar İstanbul ile Trakya’nın birçok yöresinden insanı buraya çekmektedir. Ayrıca sahil şeridinde çok sayıda günübirlik konaklamaya elverişli kamp yerleri bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Didyma Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Marmara Ereğli’sinde Gezilecek Yerler;

Aşıklar Tepesi, Arkası denize bakan bu tepe dik bir uçurumdur. Aşıklar tepesi genelde sevgililerin uğrak yeridir. İsmini de buraya gelen aşıklardan almıştır.

İkizler Mağarası, mağara aşıklar tepesinin orta kısmında bulunur. Mağaraya birkaç yerden giriş bulunmaktadır. Aşıklar tepesinden ikizler mağarasına doğru giderken uçurumun kenarında tek odalı bir bulunuyor. Gizemli oda, kimine göre denizcilerin yapmış olduğu bir yer, kimine göre eskiden kalma denizden gelen düşmanları gözetlemek için yapılmış bir yer.

İpli Mağara, Bu mağara, arka denizde kayalık kısımda bulunmaktadır. Yürüyerek zar zor gidebileceğiniz bir yerdir. Araçla gitme ihtimali yoktur.

Ereğli bayrak Tepesi, Aşıklar tepesinin ön yüzünde bulunuyor. Eşsiz bir Ereğli manzarası bulunmaktadır. Kocaman bir Türk bayrağımız ve Atatürk’ün bir resmi var burada. Bu güzel yere kesinlikle çıkmalısınız.

 Arka Deniz, Arka deniz, aşıklar tepesinin hemen alt kısmıdır. Burası kayalık ve engebeli bir alandır. Arabanızla bir kısmına kadar gidebilirsiniz. Yaz aylarında piknik yapmak için gelenler olmaktadır. Kayalık olan bu alanda denize girmek de biraz tehlikelidir.

OKUMALISIN  Kamelya Adası - Kameriye - Selimiye - Marmaris - Muğla

Ağlayan Mağara, Ağlayan Mağara, arka deniz üzerinde mevcut ipli mağaraya varmadan 20- 30 metre geride kalmaktadır. Bu yerin hikayesi ise mağaranın üst kısmından su damlıyor olması.  Bir hikâyeye göre ise birbirini çok seven 2 genç varmış. Çocuk denizde hayatını kaybedince kız gizli gizli gidip o mağarada ağlarmış ve denizden bir umut geleceğini düşünürmüş.

Ereğli Ön Deniz, Ön deniz olarak bilinen bu yerde, cafe, bar, restoran ne ararsanız sahil şeridi boyunca sizleri bekliyor. Ereğli ilçesinin en hareketli yeridir burası, Sahilde denizine girip ferahlayabileceğiniz alanlar bulunuyor. Ön denizde kadınlar plajı olarak sadece kadınlara özel bir alanda bulunuyor.

Marmara Ereğli’sine Nasıl Gidilir;

Marmara Ereğlisi, Tekirdağ ilinin bir ilçesidir. Kendi aracınızla gitmek isterseniz İstanbul’dan Edirne yönüne doğru gitmeniz gerekiyor daha sonra Silivri ilçesini geçtikten sonra Marmara Ereğlisi tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma aracı ile gelecekseniz ise Marmara Ereğlisi otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Silivri’ye 35, İstanbul’a 90, Tekirdağ’a 38 km uzaklıktadır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Aydın

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Şemsiye & Şezlong  Giriş Ücretleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir