Marmaris Bozburun Yarımadası Nerede – Nasıl Gidilir

Marmaris Bozburun Yarımadası Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Marmaris Bozburun Yarımadası Nerede – Nasıl Gidilir – Yarımadanın Genel Özellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Bozburun Yarımadası Hakkında Bilgiler        

Bozburun Yarımadası, Muğla ilinin Marmaris ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Yarımada Marmaris’e en uzak güneybatı ucunda yer almaktadır. Marmaris ilçe merkezine uzaklığı 45 km’dir.

Bozburun Yarımadası özellikle yat turizmi ve gulet tersaneleri açısından ün kazanmış bir beldedir. Burada geleneksel ahşap gulet imalatı gerçekleştiriliyor. Bozburun Beldesi Korunaklı körfezlere ve koylara sahiptir. Bu özelliğinden dolayı Bozburun ‘da kış mevsiminde tekneler ağırlanır, tamirleri ve bakımları yapılır. Yaz mevsiminde ise tüm Bozburun Yarımadası teknelerle kuşatılmış bir haldedir. Bölgeye düzenlenen yat ve tekne turları çevre koyları keşfetmek isteyenler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Bozburun Yarımadası’nın üst yarısı, korunaklı koylardan yükselen dik yamaçları ile dağlık ve ormanlık bir yapıya sahiptir. Güney kısım ise daha çorak ve kayalık alanlardan oluşmaktadır. Güney kısmı büyük bölümü toprağın altında kalmış kalıntılar, yarısı gizli vadileri ve kuytu limanları gözetleyen kalelerle doludur. Larymna antik kentine ait az sayıda kalıntı Asar tepesinde 45 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Özellikle doğa yürüyüşü için ideal bir yapıya sahiptir. Trekking yaparak bölgedeki doğal ve tarihi kısımları gezebilirsiniz. Kent surları ve bazı mezar taşları çevreye dağılmış durumdadır.

Nüfusu az olan yarımada yirmi bin kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliğiyle sakin bir tatil geçirmek isteyen kişiler ve çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Yaz aylarında tekne turlarıyla gelenlerin etkisiyle nüfus artış göstermektedir. Çevrede az sayıda otel, pansiyon ve restoran hizmet vermektedir.

   Marmaris Bozburun Yarımadası’na Nasıl Gidilir?   

Bozburun Yarımadası Muğla ilinin Marmaris ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Yarımada Marmaris’e en uzak güneybatı ucunda yer almaktadır. Marmaris ilçe merkezine uzaklığı 45 km’dir. Bozburun Yarımadasına ulaşım sağlamak için karayolu, denizyolu ve havayolu imkânları bulunmaktadır.

Bozburun Yarımadasına ulaşım için havayolunu kullanmak isteyenler için en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı olup yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Buraya ulaştıktan sonra isterseniz servislerle isterseniz de şehir içi ulaşım imkânlarını kullanarak Bozburun’a ulaşabilirsiniz. Bazı otellerde havaalanından transfer imkânı bulunmaktadır.

Bozburun’a otobüsle ulaşmak isterseniz öncelikle Marmaris’e gelmeniz gerekiyor. Marmaris’e başka illerden otobüs ile gelmek isteyenler için İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden otobüs seferleri yapılmaktadır. Marmaris otogarı Marmaris’in hemen girişinde yer almaktadır. Bozburun beldesine taksilerle ya da şehir içi ulaşımı kullanarak dolmuş ve minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Hususi aracı ile gelecek olanlar için bazı illerin Bozburun ile arasındaki mesafe;

  • Marmaris Bozburun arası yaklaşık 45 km
  • İzmir Bozburun arası yaklaşık 315 km
  • İstanbul Bozburun arası yaklaşık 845 km
  • Bursa Bozburun arası yaklaşık 640 km
  • Eskişehir Bozburun arası yaklaşık 576 km
  • Ankara Bozburun arası yaklaşık 690 km

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.