Marmaris Hisarönü Gezilecek Yerler – 2024 Muğla

Marmaris Hisarönü Gezilecek Yerler – 2024 Muğla

Sevgili Seyyahlar  bu yazımızda sizlere Marmaris Hisarönü Gezilecek Yerler – Hisarönü Semtinin Tarihi, Mimarisi, Plajları, Koyları ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Marmaris Hisarönü Hakkında Kısa Bilgi 

Hisarönü, Muğla ilinin Marmaris ilçesinin güneybatısında yer alan popüler ve güzel bir beldedir. Marmaris ile Datça arasında ve yemyeşil ormanlarla kaplı şirin bir kasaba olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde turizm açısından oldukça ilgi görmeye başlamıştır.

Hisarönü oldukça büyük bir körfeze sahiptir. Hisarönü bölgesinin denizi sığ ve plaj kumu kiremit rengi olarak kaşımıza çıkmaktadır. Özellikle Marmaris’in kalabalığından uzak sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin seçeneklerinden birini oluşturuyor. Hisarönü bölgesinin temiz havası ve suyunun özellikle astım ve kalp hastaları için iyi geldiği söylenmektedir.

Marmaris Hisarönü

Marmaris Hisarönü


Marmaris Hisarönü Gezilecek Yerler    

Yaz sezonu boyunca bölgede hava zaman zaman rüzgârlı olmakta ve bu açıdan da bölge deniz sörfü meraklıları için ideal bir konuma sahip olmaktadır. Deniz sörfü yapmak isteyenler bölgeye yoğun bir ilgi göstermektedir.

Hisarönü’nde yapabileceğiniz diğer bir önemli aktivite ise binicilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Marmaris ve civarındaki en önemli 3 binicilik noktasından birisidir. Bölgede binicilik ve at safari üzerine pek çok tesis var ve hem eğitim verilmekte hem de sahil ve orman at safari turları yapılmaktadır. Safarilere katılarak bölgenin doğal güzelliklerini görme şansına sahip olabilirsiniz.

Hisarönü’nde bulunan tarihi dokulara baktığımızda Bybassos antik kenti ve Eren Dağındaki “Hemithea” isimli tapınağı yer almaktadır. Ayrıca tepede ise bir ortaçağ kalesi bulunmaktadır. Bybassos antik kenti sınırları içerisinde yer alan bu bölgede antik kente doğa yürüyüşü aktivitesi yapılmaktadır.

Marmaris Hisarönü

Marmaris Hisarönü

Hisarönü’nde ayrıca çevredeki koy ve plajlara düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekneler İnbükü Koyu’na, Kartal Koyu’na, Tavşan Adası ve Bencik Limanı’na uğruyorlar.

                        Hisarönü Konaklama                    

Burada tatil köyleri, butik oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Hisarönü otellerinin kendilerine ait plajları bulunuyor. Yüzme havuzları da mevcut ki bu sayede çocuklu aileler de gönül rahatlığı ile konaklayabilirler. Fiyat olarak çevredeki bölgelere göre uygundur bu sebeple erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

         Marmaris Hisarönü’ne Nasıl Gidilir?     

Hisarönü, Muğla ilinin Marmaris ilçesinin güneybatısında yer alan popüler ve güzel bir beldedir. Marmaris – Datça yolunun 22. Km’sinde yer almaktadır.

Hisarönü’ne ulaşmak için öncelikle Marmaris’e gelmeniz gerekmektedir. Marmaris’e ulaşım sağlamak için karayolu, denizyolu ve havayolu imkânları bulunmaktadır.

Hisarönü’ne ulaşım için havayolunu kullanmak isteyenler için en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı olup Marmaris’e mesafesi yaklaşık 88 kilometredir.  Buradan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmaris’e ulaştıktan sonra ise Hisarönü bölgesine taksi, otobüs ve dolmuşlar ile ulaşım mümkündür.

Hisarönü’ne başka illerden otobüs ile gelmek isteyenler için İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden Marmaris’e otobüs seferleri yapılmaktadır. Marmaris otogarı Marmaris’in hemen girişinde yer almaktadır. Marmaris merkezden de düzenli olarak minibüs seferleri düzenlenmektedir.

Hususi aracı ile gelecek olanlar için bazı iller Marmaris ile arasındaki mesafe;

  • Muğla Marmaris arası yaklaşık 54 km
  • Denizli Marmaris arası yaklaşık 183 km
  • Aydın Marmaris arası yaklaşık 151 km
  • İzmir Marmaris arası yaklaşık 271 km
  • İstanbul Marmaris arası yaklaşık 813 km
  • Bursa Marmaris arası yaklaşık 578 km
  • Kocaeli Marmaris arası yaklaşık 721 km
  • Eskişehir Marmaris arası yaklaşık 541 km
  • Ankara Marmaris arası yaklaşık 643 km

Marmaris-Datça yolu üzerinden devam ederek köye kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Datça yolunun 22. km’ sinden sola, Bozburun yoluna girdiğinizde 1 km. sonra Hisarönü Köyü‘ ne çıkıyorsunuz. Köy ana yoldan biraz daha içeride yer alıyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.