Marmaris’in En Güzel 10 Plajı – Marmaris Denize Girilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Marmaris’in En Güzel 10 Plajı – Marmaris ilçesinin En Güzel Koyları ve Marmaris ilçesinde Denize Girilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Marmaris’in En Güzel 10 Plajı – Marmaris Denize Girilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Marmaris’in En Güzel 10 Plajı – Marmaris ilçesinin En Güzel Koyları ve Marmaris ilçesinde Denize Girilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mavi bayraklı muhteşem plajları, bakir koyları ve tarihi güzellikleriyle Marmaris, pek çok insan için vazgeçilmez tatil noktalarından biridir. Eğer siz de bu yaz, her yıl binlerce yerli ve yabancı tatilciyi ağırlayan Marmaris’e gitmeyi planlıyorsanız;  Türkiye‘nin en güzel koylarını ve plajlarını Marmaris’te görebilirsiniz.

   Marmaris’in En Güzel 10 Plajı   

                          1-  Uzunyalı Plajı                                     

Uzunyalı Plajı, Marmaris Halk Plajı’ndan hemen sonra başlar. Plaj, 10 km sahil kıyısına sahiptir. Uzunyalı plajı yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bunun en önemli sebebi tertemiz bir denize ve kumsala sahip olmasıdır. Ayrıca birçok aktivitenin yapılabildiği oldukça güzel ve elit bir plajdır.

Plaj şeridi boyunca restoran ve kafeler tatilcilere hizmet vermektedir. Ayrıca plajda güvenlik önlemleri ve çeşitli su sporları yapma şansına sahipsiniz. Duş hizmeti de bulunmaktadır. Aile boyu hem piknik hem de plaj keyfi yapabileceğiniz bir yerdir. Bu sebeple çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

 Uzunyalı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                      2-  İçmeler Beldesi                     

İçmeler Beldesi, Marmaris ilçe merkezi ile arasında 8 kilometre mesafe bulunur. İçmeler, Marmaris’in en popüler yeridir. Belde Akdeniz ve Ege’nin birleşiminde yer almaktadır. İsmini buradaki şifalı sulardan almıştır. Burada bulunan suların mide hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Marmaris İçmeler 6 km’lik sahil uzunluğa sahiptir. Marmaris İçmeler kumsalı Mavi Bayrak ödüllüdür.

İçmeler Beldesi Marmaris’e göre daha sakin bir yapısı vardır. Beldenin eski bir balıkçı kasabasıdır. Günümüzde belde daha çok turizm açısından gelişmiştir. Balıkçılık hobi olarak halen devam etmektedir.  Birçok koy ve kumsala da yakın konumda bulunur. Tekne turları burada yapılan faaliyetlerdendir.

Beldede birçok su parkı ve oyun alanı bulunmaktadır. Bu durum beldenin çocuklu aileler tarafından talep görmesini sağlamıştır. Su sporları ile ilgilenenler için kano, muz ve deniz paraşütü gibi aktiviteler bulunmaktadır.

Beldede doğa yürüyüşleri için uygun kanyon bulunmaktadır. Bu kanyon kamp kurmak isteyenler tarafından da ziyaret edilmektedir. Bölgeye has olan günlük ağacı oksijen üretim miktarı yüksek bir ağaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

İçmeler Beldesi Nerede,Nasıl Gidilir Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ..

 3- Sedir Adası – Kleopatra Adası- Cleopatra Island   

Sedir Adası, Muğla‘nın son dönemlerde en çok yıldızı parlayan ziyaret noktalarından biri olmuştur. Antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğüdür. Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içinde yer alır. Antik çağdaki ismi Kedrae veya Cedrae olup, adada bu dönemden kalma kalıntılar bulunmaktadır. Kleopatra Plajı’nın eşsiz güzellikte olup denizin rengi adeta turkuaz rengindedir. Görür görmez zaten âşık oluyorsunuz.

Plajın kumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş özel güvenlik görevlisi tarafından korunmaktadır. Merdivenle inilen plajda denize girip çıkan herkesin her iki tarafta bulunan duşlar vasıtasıyla vücudunda kum kalmaması için duş alması gerekiyor. Ayrıca güvenlik görevlisi, korumaya alınan kumsala girenleri, düdük çalarak uyarıyor ve kumsaldan çıkmalarını sağlanıyor.

Sedir Adası Nerede,Nasıl Gidilir Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

                                4- Kızkumu Plajı                                  

Kızkumu, Marmaris ilçesi Orhaniye Köyünde bulunmaktadır. Kızkumu, çevresini saran çam ağaçlarının arasında gizlenmiş bir şekildedir. Eski Rum köylerinden olan bu yerleşim alanın geçmiş dönemlerde adı ‘Kırsaçlı Vail’ anlamına gelen ‘Kırvasil’ adında biliniyormuş. İlk başlarda bilinmeyen Kızkumu Plajı zamanlar herkes tarafından bilinmeye başlanmış. Tertemiz denizi ve huzur veren ortamı ile plaj birçok yerli ve yabancı turist tarafından rağbet görüyor.

Plajı diğer plajlardan yarın en önemli özelliği ise sizlere denizin üzerinde yürüme fırsatı sağlıyor olmasıdır.  Siz yürürken fark etmiyor olabilirsiniz ancak uzaktan çekilen resimlerde âdeta denizin üzerinde gibi oluyorsunuz.

 Kızkumu Plajı Nerede,Nasıl Gidilir Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

                           5- Turunç Amos Koyu Plajı                           

Amos Koyu ve Plajı, Marmaris’e 24 km uzaklıkta yer alıyor. Turunç beldesinde bulunmaktadır.Turunç ile Kumlubük arasında yer alan küçük bir koydur. Denizi oldukça temiz ve berraktır. Plajı kumdan oluşmuştur. Ayrıca sahilinde yer alan çakıl taşlarının oldukça ilginç renklerde olması, bölgeye gelen ziyaretçilerin bölgeden pek çok hatıra götürmelerini sağlamaktadır.

Koydaki tesis Amos Restoran tarafından işletiliyor. Ortamı çok güzel. Ancak fazla kalabalık oluyor. Özellikle bölgeye son dönemde yabancı turist akını yaşanmaktadır. Erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. Plaja girişte bir ücret ödemesi alınmıyor. Koyda otopark bulunmaktadır.

 Turunç Amos Koyu Plajı Nerede, Nasıl Gidilir Detaylı Bİlgi İçin TIKLAYINIZ.

                            6-  Kumlubük Koyu                       

Kumlubük, Marmaris ilçe merkezinin yaklaşık 25 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Kumlubük Turunç’tan sonra gelen şirin bir sahil kasabasıdır.

Kumlubük özellikle plajları ile dikkat çekmektedir. Kasaba Marmaris’e yaz tatili için gelen turistlerin ilk ziyaret ettikleri yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Beldenin sakinliği ve doğasının güzelliği tatil süresince dinlenmek isteyenler için ideal bir yerdir.Diğer bir ayırt edici özellikise balıkçı lokantalarıdır. Son dönemlerde bu bölgeye artan turistik ziyaretler ile birlikte balıkçı lokantalarının da sayısında artışa sebep olmuştur. Balık yemeden buradan ayrılmayın derim.

Kumlubük Koyu Nerede,Nasıl Gidilir Detaylı Bİlgi İçin TIKLAYINIZ.

                   7-  Abdi Reis Koyu Plajı                  

Abdi Reis Koyu, özellikle dalış yapanların vazgeçilmez yeridir. Buraya geldiğinizde dalış aktivitelerine katılabilir ve dalış dersleri alabilirsiniz. Burada kendinizi sanki bir akvaryumun içinde hissederek harika vakit geçirebilirsiniz. Koyda yer alan deniz harika manzarasının yanında sualtı dünyası da nefis bir görüntüye sahiptir. Eğitim için oldukça uygun bir dalış yeridir.

Bunun yanı sıra eğer tecrübeli bir dalgıçsanız uzun ve eğlenceli bir dalış için de burası idealdir. Bol miktarda müren, orfoz, lahoz, ve şanslıysanız sinağrit ve akya ile karşılaşabilirsiniz. Burada derinlik 0 m ile 33 m arasındadır ve balıklar genelde 12 metrelerde başlayan döküntü kayalıklarda görülür. Fosforlu Mağara’ya yakın olmasından dolayı çok fazla deniz trafiği mevcuttur.

Abdi Reis Koyu Plajı Nerede, Nasıl Gidilir Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

                        8- Selimiye Akkum Koyu Plajı                      

Akkum Koyu ve Plajı, özellikle yaz mevsiminde dünyanın hemen hemen her ülkesinden gelen turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Koyun suyu yavaş yavaş derinleşmesinden dolayı özellikle çocuklu aileler için idealdir. Suları oldukça temiz ve durgun bir yapıya sahiptir. Bölgede birçok pansiyon ve butik otel olduğu için uzun bir tatil için sıkça tercih ediliyor.

Teknelerin girdiği bir giriş noktası var ve açık deniz olmadığından deniz suları oldukça sıcaktır. Bu sebeple buraya gelen turistler tarafından “hamam gibi” ifadesi kullanılmaktadır. Bölgede deniz sezonu, nisan sonundan itibaren başlayarak ekim ayına kadar devam etmektedir. Bu koyun yer aldığı deniz adeta doğal bir göl gibidir. 

Akkum Koyu Plajı Nerede, Nasıl Gidilir Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                          9-  Ayın Koyu Plajı                          

Bölgede yer alan plaj Türkiye’nin en iyi plajlarından biridir. Ayın Koyu’nun plajı çakıl taşlarından oluşmaktadır. Deniz suları oldukça temiz ve berraktır.  Ayrıca Ayın Koyu’nun hemen yan tarafında küçük bir iskele bulunmaktadır. Bu iskeleye bölgedeki tekneler yanaşmaktadır. Koyun sahilinde plaj ve şemsiye hizmeti alabileceğiniz bir işletme bulunmaktadır. Ayın Koyu, eskiden ”İngiliz Limanı” diye anılan bir bölgedir.

Ayın Koyu, dalış için oldukça uygun bir yerdir. Bu sebeple dalış yapmak isteyenler tarafından yoğun olarak ilgi görmektedir. Bölgede özel eğitmenler eşliğinde dalış imkânı sunulmaktadır. Denizin üzerindeki manzara kadar altında da oldukça etkileyici görüntüler bulunmaktadır.

Ayın Koyu’nda doğa yürüyüşü yapabilir ve bu anları ölümsüzleştirmek için fotğraf çekebilirsiniz. Fotoğraf makinelerinizi getirmenizi tavsiye ederim.

Ayın Koyu Plajı Nerede, Nasıl Gidilir Detaylı Bİlgi İçin TIKLAYINIZ.

                         10- Boncuk Koyu ve Plajı                            

Koy, Boncuk gibi masmavi denizi, el değmemiş bir doğa güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan bir doğal harikasıdır Çam Palmiye ve Günlük ağaçları arasında gizlenmiş durumdadır. Muğla’dan 52 kilometre Marmaris’e yine 30 dakikalık bir mesafede

Boncuk Koyu Nerede, Nasıl Gidilir Detaylı Bİlgi İçin TIKLAYINIZ.

 Marmaris'in En Güzel 10 Plajı

Marmaris’in En Güzel 10 Plajı

Marmaris’in En Güzel 10 Plajı

Marmaris’in En Güzel 10 Plajı

Marmaris’in En Güzel 10 Plajı

Marmaris’in En Güzel 10 Plajı

Marmaris’in En Güzel 10 Plajı

Marmaris’in En Güzel 10 Plajı

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.