Mazı Köyü Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Bodrum – Muğla

Mazı Köyü Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Bodrum – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mazı Köyü Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Plajlar – Koylar – Gezilecek Yerler – Yöresel Lezzetler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                          Mazı Köyü Plajı Nerede?                          

Mazı Köyü, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalle özelliğindedir. Gökova Körfezinin kuzey kıyısının tam ortasında yer alan ve Karya’lılardan günümüze gelen bir sahil kasabasıdır. Bodrum’a 20 kilometre uzaklıkta bulunan Mazı, sessiz güzel bakir bir cennettir, pırıl pırıl suyu , tertemiz kumsalları, mandalina, zeytin ağaçları ve mor zakkum çiçekleriyle görülmeye değer bir yerdir.

               Mazı Köyü Plajı Hakkında Bilgiler                  

Bodrum ilçesinde bakir kalmış tek yer desek yanlış olmaz, her geçen gün artan ziyaretçiler bodrumu adeta bir tatil şehri haline getirdiler. Tertemiz bir denizde yüzmek, sessiz sakin bir şekilde kafa dinlemek, gürültüde uzak kimselerin olmadığı yerlerde denize girmek istiyorsanız tam size göre bir yer.

Mazı Köyünün, eşsiz güzellikteki koy ve sahilleri, serin havası, balık lokantaları, pansiyonları, zeytin ve anıt ağaçlarıyla tam bir saklı cennettir. Mazı dediğimiz yerde az-buz değil tam 8 koy bulunmaktadır. Bunlar, Hurma Koyu,  İnce yalı ve Çakıl Koyu, Ilgın Koyu, Kisebükü Koyu, Şeytan Deresi, Sedef, Akarca koylarıdır. Her biri birbirinden güzel 8 farklı koy..

Doğada yürüyüş yapmayı sevenler, Akarca – Çakıllıyalı (Taşlıyalı) – İnceyalı – Hurma – Ilgın – Sedef yürüyüş mesafesinde olup sevenler için ideal trekking parkurlarıdır.

Tekne Turu Yapacaklar….

Kisebükü, Hurma, Ilgın ve Sedef koyları ise korunaklı Mavi yolculuk durakları olarak bilinmektedir.

Mazı Köyünden bahsedersek, Geçim kaynağı olarak erkekleri balıkçılık kadınları ise halıcılıkla uğraşmaktadır. Hemen hemen her evde ünlü Milas halılarının dokunduğu tezgahlar bulunuyor.

Yöre Halkı, Kendi yöresel yöntemleriyle pişirdikleri balık ve deniz ürünleri, bahçede kendi yetiştirdikleri sebzelerle hazırladıkları zeytinyağlılar, mezelerle gelen ziyaretçilere doyum olmaz lezzetler sunmaktadır.

                  Mazı Köyünde Ne Yenir derseniz!               

Burada yörenin en meşhur balığı ‘sokkan’ yada sinarit, fangri, orfoz, lagos, barbun, çipura, levrek, ıskaroz, ısparoz, kefal, mezgit, akya gibi balıkların tadına bakabilirsiniz. Hatta balıkçılarla birlikte avlanmaya çıkıp kendi yiyeceğiniz balğı tutabilirsiniz.

                   Mazı Köyü Plajı’na Nasıl Gidilir?                

Kara yolu ile gelecekler, Milas – Bodrum yolunun yaklaşık 30. kilometresinde Güvercinlik Beldesinde Mumcular sapağından sola dönerek  Mumcular beldesine gelinir. Mumcular merkezindeki ana kavşakta bulunan tabelalardan Mazı yönünde Sağa devam edin yaklaşık 1 km. sonra  Mazı yoluna gireceksiniz. Yukarı Mazı’yı geçtikten 2km. sonra  Mazı Köyüne gelmiş olacaksınız.

Otobüsle gelenler ise, Bodrum ilçe merkezinden, Mazı minibüsleri ile köyümüze gelebilirler. Mazı-Bodrum-Mazı arasında tarifeli olarak karşılıklı 6-7 sefer vardır

Mazı, aslında Bodrum‘a sadece 1 saat mesafede.

Mazı köyü Bodrum’a 53km.

 Milas’a 61 km.

Hava alanına ise 50 km. mesafededir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.