Meke Krater Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KONYA

Meke Krater Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KONYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Meke Krater Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Krater Gölü’nün Oluşumu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Meke Krater Gölü Hakkında Bilgiler               

Göl, Konya ilinin Karapınar ilçesinde yer almaktadır. Göl, Karapınar’ın 8 km güney doğusundadır. Gölün kuş bakışı görüntüsü etrafı berrak suyla çevirili olan küçük siyah bir nokta şeklindedir. Bu görüntüsü sebebiyle göl “Dünyanın Nazar Boncuğu” olarak isimlendirilmiştir. Konya Ovasının yeraltı sularının çekilmesi sonucunda göl çevresinde fazla su kalmamış ve bu sebeple de eski zamanlardaki muntazam görüntüsünü kaybetmiştir.

Gölün sularının azalması sonucunda yaz aylarında su içerisinde mikroorganizma artışıyla göl kırmızılaşmakta ve görüntü günden güne bozulmaktadır. Son yıllarda suyu çekilmiş olsa da Meke Gölü görülmeye değer yerlerdendir.

Meke Gölü ortasında küçük adacıklar bulunan krater gölüdür. Dünyada benzeri olmayan zeminde çift patlama ile oluşmuş bir krater gölüdür. Ana Meke’nin ortasında bulunan ve su seviyesinden 50 metre yükseklikte bulunan volkan konisindeki gölün derinliği 25 metredir. Gölün suları tuzludur.

OKUMALISIN  Hacıveli Köyü Nerede - Nasıl Gidilir?

Göl ve birincil krater çukuru uzunluk olarak 800 m, genişlik olarak 500 m olup 12 metre derinliğindedir. Yaklaşık 400 milyon yıl önce bir patlama sonucu oluşan bu krater tanımında yaptığımız gibi zamanla suyla dolmuş, göl olmuş ve sonrasında 9000 yıl önce ikinci patlamayla birlikte ikinci volkan konisi ortaya çıkmış ve zamanla oda suyla dolarak göle dönüşmüştür.

                    Meke Krater Gölü Giriş Ücreti                  

Giriş ÜCRETSİZDİR.

               Meke Krater Gölü’ne Nasıl Gidilir?              

Meke Gölü, Konya ilinin Karapınar ilçesinde yer almaktadır. Krater Gölü Karapınar’ın 8 km güney doğusundadır.

Meke Gölüne hususi aracınız ile Karapınar- Ereğli yolunun 7 km ötesinde dönüp 2 km daha gittikten sonra ulaşım sağlayabilirsiniz. Karapınar’ı Ereğli yönüne çıkıştan itibaren tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.