Melike Hatun Cami Nerede – Nasıl Gidilir – ANKARA

Melike Hatun Cami Nerede – Nasıl Gidilir – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Melike Hatun Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                              Melike Hatun Kimdir?                          

Yapılan araştırmalar sonucunda en eski tahrir defteri kayıtlarına göre Melike Hatun 14. yüzyılda yaşadığı bilgisine ulaşılmaktadır. Selçuklu döneminde Ankara’ da yaşamıştır.  Melike Hatun  Sultan I. Murad döneminde  (1360 -1389) hayatını sürdürmüştür.  Kendisi de aslen Ankaralı olan Melike Hatun’un kabri taşçılar sokakta şahsına ait vakıf bahçesinde bulunmaktadır. Bu bilgiye Tapu Kadastro, Vakıflar ve Başbakanlık arşivlerinde yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılmıştır.

Bu mezar önceleri yıkık bir durumda iken, son zamanlarda bazı hayır sahipleri tarafından yeniden yaptırılmak istenmiş ve mezarının baş taşı kabrin içerisinden çıkartılarak baş tarafına dikilmiştir.Varlıklı bir aileden gelen ve bir tasavvuf ehli olan Melike Hatun, Ankara’da birçok eser yaptırmıştır.Tarihi Eynebey Hamamının yapımına katkıda bulunmuş hayır sahibi bir insandır.

                             Melike Hatun Cami                                 

Yapımı 4 yıl süren Melike Hatun Camisi,  Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır.Melike Hatun Camisi 27 Ekim 2017 tarihinde ibadete açılmıştır.Ulusun eski meydanlarından biri olan İtfaiye Meydanının bulunduğu yere konumlanmıştır. Melike Hatun Camisi  Osmanlı mimarisiyle inşa edilmiştir.  7 bin kişinin ibadet edebildiği Melike Hatun Cami, 3 bin 600 metrekare alanı kapsıyor. Caminin altında, bin kişilik kongre salonu, fuaye alanı ve otopark yer almaktadır.

Caminin kubbe çapı 27 metreyi, yüksekliği ise 43 metreyi buluyor. Öte yandan, her biri 72 metre olan 4 minarenin kaplamasında Marmara taşı kullanıldı. Ana kubbe üzerinde bulunan 8 metre 20 santimetre yüksekliğinde bakır alem bulunan camide, 16 mermer kitabe bulunmaktadır. Kapıların ahşap ve çivisiz kündekari sanatının kullanıldığı camide, giriş kapılarının üzerinde altın varak, sedef, bağ ve fildişi işleme kitabeler yapılmıştır.

                      Melike Hatun Camisi Nerede?                    

Melike Hatun Camisi,  Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. İtfaye Meydanının bulunduğu yere konumlanmıştır. Solmaz Kılıçtepe Polis Merkezi ve Gençlik Parkının karşısında  bulunuyor.

              Melike Hatun Cami’ne Nasıl Gidilir?                  

Cami merkezi bir konumda bulunduğu için otobüs, minibüs, metro, taksi veya hususi aracınızla gidebilirsiniz.

Metro – M1, Metro – M4 hatlarını kullanmanız gerekiyor. Ulus durağında inerek 10 dakikalık yürüme mesafesi ile hamama ulaşabilirsiniz.

Denizciler minibüs durağına 5 dk yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Bu Otobüs hatları Melike Hatun Camisi yakınından geçmektedir.

Otobüs – 105-1, Otobüs – 153, Otobüs – 203-3, Otobüs – 263-4, Otobüs – 530-3

Melike Hatun Camisine en yakın duraklar

  • 30393 – Opera Hareket Noktası 50 metre uzaklıkta, 1 dk yürüme mesafesi
  • 12492 – Devlet Tiyatroları 100 metre uzaklıkta, 2 dk yürüme mesafesi
  • 30388 – Opera 50 metre uzaklıkta, 1 dk yürüme mesafesi
  • 12491 – Devlet Tiyatroları 100 metre uzaklıkta, 2 dk yürüme mesafesi
  • 40457 – Ulus Ziraat Bankası 250 metre uzaklıkta,4 dk yürüme mesafesi

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.