Melikşah Yüzme Havuzu – Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir?

Melikşah Yüzme Havuzu – Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Melikşah Yüzme Havuzu – Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir? –  Ankara’da Bulunan Hamamlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Melikşah Yüzme Havuzu – Kaplıcası Hakkında;

Melikşah Yüzme Havuzu – Kaplıcası, Ankara ilinin Çubuk ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çubuk ilçesine bağlı Melikşah köyü sınırlarındadır. Ankara merkeze 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Çubuk ilçe merkezine yaklaşık 19 km mesafededir. Esenboğa havalimanına 4 km mesafededir.

1402 yılında Timur tarafından Kızı Melikşah adına bu açık hava hamamı yaptırılmıştır. Ancak 1979 yılında yapılan çalışmalarda, kaynağın suyunun bittiği ve kuruduğu görülmüştür. Ancak sıcak suyun bulunduğu yerde, sondaj yapılmış ve daha önce doğal yollarla çıkan su, günümüzde sondaj ile çıkarılmaktadır. Ankara Valiliğine ait 2 adet olimpik havuz bulunmaktadır. Özel bir işletme tarafından kullanılmaktadır. Havuz çevresinde sosyal tesisiler bulunmaktadır. Buradan her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kaynakta akım değeri saniyede 20 litre olan kaplıca suyunun sıcaklığı 31 derecedir. Termal sular romatizmal ağrılara ve bazı cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı anda 1000 kişi faydalanabiliyor. Kaynak suları kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içermektedir.

OKUMALISIN  Kleopatra Havuzu / Antik Havuz Nerede – Nasıl Gidilir?

(Not: Burası ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı kapalı konumdadır. Yetkililerin buraya sahip çıkması gerekmektedir.)

Melikşah Yüzme Havuzu – Kaplıcası Nerede?

Çubuk Melikşah Kaplıcası Ankara ilinin Çubuk ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çubuk ilçesine bağlı Melikşah köyü sınırlarındadır. Ankara merkeze 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Çubuk ilçe merkezine yaklaşık 19 km mesafededir. Esenboğa havalimanına 4 km mesafededir.

Melikşah Yüzme Havuzu – Kaplıcası Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler 19 mayıs stadyumu durağından ve 11529- Atatürk Kültür Merkezi durağından 487-3 veya 487-5 nolu otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise, Ankara merkezden Şht. Ömer Halisdemir Blv ve Özal Bulvarı üzerinden veya Ankara Çevre Yolu/O-20 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Ankara-Çubuk karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.