Meryem Ana Evi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – İZMİR

Meryem Ana Evi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – İZMİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Meryem Ana Evi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Meryem Ana Evi Nerede?                              

Meryem Ana Evi, İzmir İlinin Selçuk ilçesi Bülbül Dağı’nda bulunan Katolik mabet yeridir. Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi lan Anne Catherine Emmerich’in rapor edilmiş rüyalarını takiben keşfedilmiştir. Selçuk ilçesine 9 km uzaklıktadır.

Vatikan tarafından kutsal ilan edilen Meryem Ana Evi’nde, hac görevini yerine getirmek için dünyanın dört bir yanından gelen Hıristiyanların yanı sıra ülkemizden de yoğun ilgi görmektedir. İsa’nın ölümünden sonra, St. John’ın Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir.

1891 yılında Lazarist papazlar, Alman rahibe A. Katherina Emerich’in rüyası üzerine, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin, büyük araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Hıristiyanlık dünyasına ışık tutmuştur. Meryem ana Evi, Haç planlı ve kubbeli olarak inşa edilmiştir. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde, Papa VI. Paul’un 1967’de buraya geldikten sonra, her yıl ağustos ayının 15. gününde ayinler düzenlenmektedir.

Meryem Ana evine doğru giderken bizleri yolun her iki yanında zeytin ağaçları karşılıyor. Ağaçların Lazarist rahipler tarafından 1898’de dikildiği söylenmektedir. Zeytinli yolun devamında bulunan Meryem heykeli, İzmir’de bulunan bir cemaat tarafından hediye edilmiş olup, üzerinde 1867 tarihi yazmaktadır.

Kiliseye girdiğinizde karşınıza kapının üst yanında Papa VI. Paul’un (26 Temmuz 1967) ve Papa II. John Paul’un (30 Kasım 1979) ziyaretlerinin anısına bir levha bulunmaktadır. Buradan devam ettiğinizde sizi Meryem Ananın Odasına giriliyor, Burada duvarda asılı Meryem Ana’nın yüzünü tasvir eden zarif Fotoğraf bulunuyor. Fotoğrafı, Rus asıllı Fransız ressam Ratislas Loukine 1978 yılında Meryem Ana’ya ziyareti sonrasında yapmıştır.

Evden çıkışta sağ tarafta inilince 3 adet çeşme bulunuyor. Bu çeşmelerden ilkinin sağlık zenginlik, ikincisinin aşk ve mutluluk ve sonuncu çeşmenin doğurganlık bereket getirildiğine inanılmaktadır.

Meryem Ana evine gelmeden araçların bırakıldığı yerde hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz çeşitli dükkanlar, Yeme İçme yerleri bulunmaktadır.

Ayrıca Hediyelik eşya satan dükkanları geçip Kiliseye doğru giderken geniş bir bahçenin ortasında, anahtar şeklinde bir vaftiz havuzu bulunur. Dünyaya günahkar olarak gelen Hristiyanlar, bebek yaşlarında anahtar şeklindeki havuzda vaftiz edilirler ve cennetin kapılarını aralamış.

             Meryem Ana Evi Giriş Ücreti 2023 Yılı                  

Tam ………. 20 TL

Öğrenci ……. 15 TL

 Giriş ücretli ancak engelli ve refakatçisi için ücret alınmıyor.

Müze kart geçerli değildir.

Not: Selçuk Belediyesinin belirlediği fiyatlar uygulanmaktadır. Yıl içerisinde Farklılıklar göstermektedir.

                 Meryem Ana Evi Ziyaret Saatleri                        

Haftanın 7 günüde açıktır.

Ziyaret Saatleri (Kış): 08:00 – 17:00
Ziyaret Saatleri (Yaz): 08:00 – 18:00

                  Meryem Ana Evi’ne Nasıl Gidilir?                     

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Selçuk’a 7 km uzaklıktadır. İzmir’e 90 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kendi aracınızla gidecekseniz, İzmir’den Aydın yönüne doğru gitmeniz gerekecektir. Daha Sonra Selçuk ilçesine geldiğinizde tabelalar yardımıyla bulabilirsiniz. İzmir merkezden yola çıktıysanız bir saat kadar sürecektir bu yolculuk.

Toplu Taşıma ile ulaşılmıyor. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.