Meryem Ana Evi Nerede-Nasıl Gidilir?

Meryem Ana Evi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Meryem Ana Evi Nerede-Nasıl Gidilir? İzmir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Meryem Ana Evi Nerede;

İzmir İlinin Selçuk ilçesi Bülbül Dağı’nda bulunan Katolik mabet yeridir. Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi lan Anne Catherine Emmerich’in rapor edilmiş rüyalarını takiben keşfedilmiştir. Selçuk ilçesine 9 km uzaklıktadır.

Meryem Ana Evi Hakkında;

Vatikan tarafından kutsal ilan edilen Meryem Ana Evi’nde, hac görevini yerine getirmek için dünyanın dört bir yanından gelen Hıristiyanların yanı sıra ülkemizden de yoğun ilgi görmektedir. İsa’nın ölümünden sonra, St. John’ın Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir. 1891 yılında Lazarist papazlar, Alman rahibe A. Katherina Emerich’in rüyası üzerine, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin, büyük araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Hıristiyanlık dünyasına ışık tutmuştur. Meryem ana Evi, Haç planlı ve kubbeli olarak inşa edilmiştir. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde, Papa VI. Paul’un 1967’de buraya geldikten sonra, her yıl ağustos ayının 15. gününde ayinler düzenlenmektedir.

Meryem Ana evine doğru giderken bizleri yolun her iki yanında zeytin ağaçları karşılıyor. Ağaçların Lazarist rahipler tarafından 1898’de dikildiği söylenmektedir. Zeytinli yolun devamında bulunan Meryem heykeli, İzmir’de bulunan bir cemaat tarafından hediye edilmiş olup, üzerinde 1867 tarihi yazmaktadır.

OKUMALISIN  Julianus Sütunu (Belkız Anıtı) Nerede - Nasıl Gidilir? Ankara Gezilecek Yerler

Kiliseye girdiğinizde karşınıza kapının üst yanında Papa VI. Paul’un (26 Temmuz 1967) ve Papa II. John Paul’un (30 Kasım 1979) ziyaretlerinin anısına bir levha bulunmaktadır. Buradan devam ettiğinizde sizi Meryem Ananın Odasına giriliyor, Burada duvarda asılı Meryem Ana’nın yüzünü tasvir eden zarif Fotoğraf bulunuyor. Fotoğrafı, Rus asıllı Fransız ressam Ratislas Loukine 1978 yılında Meryem Ana’ya ziyareti sonrasında yapmıştır.

Meryem Ana evine gelmeden araçların bırakıldığı yerde hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz çeşitli dükkanlar, Yeme İçme yerleri bulunmaktadır.

Ayrıca Hediyelik eşya satan dükkanları geçip Kiliseye doğru giderken geniş bir bahçenin ortasında, anahtar şeklinde bir vaftiz havuzu bulunur. Dünyaya günahkâr olarak gelen Hıristiyanlar, bebek yaşlarında anahtar şeklindeki havuzda vaftiz edilirler ve cennetin kapılarını aralarlarmış.

Meryem Ana Evi Giriş Ücreti;

Selçuk Belediyesinin belirlediği fiyatlar uygulanmaktadır. Yıl içerisinde Farklılıklar göstermektedir.

Meryem Ana Evi giriş ücreti 10 TL

 Giriş ücretli ancak engelli ve refakatçisi için ücret alınmıyor.

Müze kart geçerli değildir.

Meryem Ana Evi Ziyaret Saatleri

Haftanın 7 günüde açıktır.

Ziyaret Saatleri (Kış): 08:00 – 17:00
Ziyaret Saatleri (Yaz): 08:00 – 18:00

OKUMALISIN  Arappınarı Mesire Alanı Nerede-Nasıl Gidilir?

Meryem Ana Evi’ne Nasıl Gidilir;

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Selçuk’a 7 km uzaklıktadır. İzmir’e 90 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kendi aracınızla gidecekseniz, İzmir’den Aydın yönüne doğru gitmeniz gerekecektir. Daha Sonra Selçuk ilçesine geldiğinizde tabelalar yardımıyla bulabilirsiniz. İzmir merkezden yola çıktıysanız bir saat kadar sürecektir bu yolculuk.

Otobüs ile gidecekseniz, Meryem Ana Evi’ne ulaşmak isterseniz İzmir’den Selçuk otogarına oradan da Meryem Ana Evi’ne kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.