Anasayfa / Ağrı / Meteor Çukuru Nerede – Nasıl Gidilir?

Meteor Çukuru Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Meteor Çukuru Nerede – Nasıl Gidilir? – Ağrı Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Meteor Çukuru Nerede;

Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçe merkezine 35 kilometre mesafede Gürbulak gümrük kapısının yaklaşık 2 kilometre kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Türkiye-İran sınırında bulunan 60 metre derinliğindeki çukurun “Dünyanın En Büyük İkinci Meteor Çukuru” olarak bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere dünyanın en büyük çukuru olarak bilinen ve yerli yabancı ziyaretçi akınına uğrayan bu yer hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Meteor Çukuru Hakkında;

1988 Yılında Erzurum Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca 2 derece doğal sit alanı olarak tescillenmiştir. 1892 yılında bir gece büyük bir göktaşının düştüğü ve sarsıntı  meydana geldiğini söyleyen yöre halkı, bu büyük gürültü sonrasında derinliği 60 metre çapı ise 35 metreyi bulan bir çöküntü oluştuğunu söylemektedirler. Ayrıca Köy sakinleri, bu olaydan sonra köyün sularının bulanık aktığını söylemektedirler. Bölgede oturan Yöre halkı “Meteor Çukuru” olarak adlandırılan bu dev çukur, özellikle fotoğrafçıların ilgisini çekmekte olup yoğun bir turist çekmektedir. Bu dev çukur, Dünya’da Alaska’daki meteor çukurundan sonra en büyük meteor çukuru olarak bilinmektedir.

OKUMALISIN  Bodrum Bitez - Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Meteor Çukuru’na Nasıl Gidilir;

Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçe merkezine 35 kilometre mesafede Gürbulak gümrük kapısının yaklaşık 2 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Meteor Çukuruna gitmek için, Gürbulak Sınır Kapısına Doğru gittiğinizde sınır kapısına gelmeden önce, Sarıçavuş Tabelasından dönerek gitmelisiniz. Buradan sonra tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Başkonuş Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Başkonuş Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir? – Piknik Alanları – Kamp alanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir