Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Mevlana Celaleddin Rumi – Mevlana Türbesi – Mevlana Müzesi

Mevlana Celaleddin Rumi – Mevlana Türbesi – Mevlana Müzesi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mevlana Celaleddin Rumi – Mevlana Türbesi – Mevlana Müzesi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mevlana Celaleddin Rumi Hakkında;

Mevlana Celaleddin Rumi, 1207 yılında Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuş bir sufi ve din bilginidir. Anadolu’nun ünlü evliyalarından sayılan ve hoşgörü felsefesiyle tanınan Mevlana Celaleedin Konya’da yaşamıştır.

Lakabı olan Mevlana “efendimiz” anlamına gelir, ismindeki “Rumi” ise Anadolu’da yaşayan kişi demektir. Şemsi Tebriz’i ile olan manevi dostluğuyla da tanınmaktadır.

Dönemin İslam kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve Sultan-ül Ulema (Bilginler Sultanı) lakabıyla anılan Bahaeddin Veled’in oğludur. Mevlânâ, babası Bahaeddin Veled’in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya’ya gelen Seyyid Burhaneddin’in manevi terbiyesi altına girmiş ve dokuz yıl O’na hizmet etmiştir. Mevlana, 17 Aralık 1273’te ölmüştür.

Mevlana’nın 800.doğum yılı olan 2007 UNESCO tarafından Dünya Mevlana yılı ilan edilmiştir. Bu karar Mozart yılı olan 2006’nın mart ayında alınmıştır.

Mevlana Müzesi Hakkında;

Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir.

Sultânü’l-Ulemâ 12 Ocak 1231 tarihinde vefat edince türbedeki bugünkü yerine defnedilmiştir. Bu defin gül bahçesine yapılan ilk defindir.Sultânü’l-Ulemâ’nın ölümünden sonra kendisini sevenler Mevlâna’ya müracat ederek babasının mezarının üzerine bir türbe yaptırmak istediklerini söylemişlerse de Mevlâna “Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur” diyerek bu isteği reddetmiştir. Ancak kendisi 17 Aralık 1273 yılında vefat edince Mevlâna’nın oğlu Sultan Veled Mevlâna’nın mezarı üzerine türbe yaptırmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiştir. “Kubbe-i Hadra” (Yeşil Kubbe) denilen türbe dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine 130.000 Selçukî dirhemine Mimar Tebrizli Bedrettin’e yaptırılmıştır. Bu tarihten sonra inşaî faaliyetler hiç bitmemiş 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir.

OKUMALISIN  Asaf Bey Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti - Heybeliada / İstanbul

Mevlevî Dergâhı ve Türbei, 1926 yılında “Konya Âsâr-ı Atike Müzesi” adı altında müze olarak hizmete başlamıştır.1954 yılında ise müzenin teşhir ve tanzimi yeniden gözden geçirilmiş ve müzenin adı “Mevlâna Müzesi” olarak değiştirilmiştir.

Mevlana Müzesi bölümleri ise; Dış kapılar, Meydan-ı-Şerif, Mutfak, Çelebi Dairesi, Kütüphane , Misafirhane, Avlular, Şeb-i Arus Havuzu, Şadırvan, Selsebil, Kademat-ı Pir, Kıba’bul Aktab, (Mevlana’nın yakınlarının ve ünlü Mevlevilerin Sandukalarının bulunduğu yer) Gümüş Kafes, Çerağ Kapısı (Mescide açılan kapı) ile beraber; Tilavet Odası (Hat Dairesi olarak Kullanılır), Huzur-u Pir (Türbe) burada Mevlana’nın eserlerinden oluşan Mesnevi ve Divan-ı Kebir’in eski nüshaları sergilenir. Semahane’de Sema Dergah müze oluncaya kadar devam etmiştir. Mescit Bölümü’nde müezzin mahfili ve Mesnevihan Kürsüsü orijinal halleriyle muhafaza edilmektedir. Matbah bölümü’nde Derviş Hücrelerini göreceksiniz. Yeşil Kubbe nin tam altında; Mevlana ve oğlu, Sultan Veled ’ in mezarları yer almaktadır.

Mevlâna Müzesi

2014 yılında alınan kararla girişler Ücretsizdir.

Mevlâna Müzesi Ziyaret Saatleri 

15 Nisan / 2 Ekim (Yaz Sezonu) Açılış Saati: 09.00 / Kapanış Saati: 18.30

OKUMALISIN  Anadolu Feneri Nerede - Nasıl Gidilir?

3 Ekim / 14 Nisan (Kış Sezonu) Açılış Saati: 09.00 / Kapanış Saati: 16.40

Kandil günleri ve dini bayramlarda 20.00 ile 23.00 saatleri arasında açıktır.

Müzede tatil günü yok ve her gün ziyarete açık.

Dini bayramların birinci günü saat 13.00’e kadar kapalıdır.

 

Mevlâna Müzesine Nasıl Gidilir?

Konya Otogar’dan Mevlana Müzesi’ne gitmek için çarşı yönüne giden tramvaya binip 30 dakikalık kısa bir yolculuğun ardından, şehir merkezine varmış olursunuz. Burada Alaaddin Durağı’nda indiğinizde müze hemen 5 dakika yürüyüş mesafesindedir. Konya Havaalanı’ndan ise Havaş otobüslerine bindiğinizde sizi Alaaddin durağına kadar götürecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir