Mevlid-i Halilulrahman Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir-ŞANLIURFA

Mevlid-i Halilulrahman Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir-ŞANLIURFA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mevlid-i Halilulrahman Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Mağara Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

     Mevlid-i Halilulrahman Mağarası Hakkında Bilgiler   

Şanlıurfa ilinin Balıklıgöl olarak bilinen tarihi alan içerisinde Urfa Kalesine doğru gittiğinizde Mevlid-i Halil cami içerisinde bulunmaktadır. Hz. İbrahim, Mevlid-i Halil Cami avlusunun güneyinde bulunan bu mağarada dünyaya gelmiştir. Bu mağaranın yanındaki Mavlid-i Halil Camii ise, Osmanlı Devleti döneminde Hz. İbrahim’in hatırasına yaptırılmıştır. Bu mağara hakkında sizlere bilgi verecek olursak,

Hikayesi…

Geçmişten günümüze anlatılan hikâyeye göre, devrin zalim hükümdarı Nemrut, bir rüya görür. Bu rüyasının müneccimlerine anlatır. Müneccimlerinin rüyasında “Bu yıl doğacak bir çocuk senin saltanatına son verecektir” der. Bunu duyan Nemrut, Emir göndererek o yıl doğacak bütün erkek çocukların öldürülmesi talimatını verir. İbrahim Peygamber’in annesi Sara Hatun hamiledir. Bu haberi duyunca çok korkar ve kaçarak bir mağaraya gizlenir.

Hz. İbrahim’i bu mağarada doğurur, Çocuğunu bir süre burada bırakıp her gün gelip emzirip gidermiş, Hatta bir rivayete göre Hz. İbrahim’i bir dişi ceylan emzirdiği de rivayetler arasındadır. İşte bu mağara Hz. İbrahim’in Annesinin, İbrahim’i Nemrut’un zulmünden kaçırıp doğurduğu, büyüttüğü mağara olması sebebiyle büyük öneme sahiptir.

Hz. İbrahim Peygamberin yanı başındaki mağarada doğduğuna inanıldığından, Mağaranın yanına yapılan bu camiye Mevlid-i Halil Camii adı verilmiştir. Cami ile mağara arasına da küçük bir minare yapılmıştır. Ayrıca, bu mağarada birde şifalı su olduğunu inanılan bir su çıkmaktadır. Bu su Hz. İbrahim’in içtiği su olduğundan çok şifalı su olarak bilinir.

  Mevlid-i Halilulrahman Mağarasına Nasıl Gidilir?   

Mevlid-İ Halil Mağarası’na gitmek için yapmanız gereken şey, Balıklıgöl’e gelmenizdir. Urfanın her yerinden kalkan otobüs ve dolmuşlar sizi Balıklıgöl’e getirecektir. Aracınızla gelecekseniz eğer, Balıklıgöl’e gelmeden hemen sağda ücretli otopark bulunuyor, oraya bırakmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü aracınızı park edebileceğiniz bir yer yok, çok kalabalık olduğundan otoparka bırakıp yürüyerek 2 dakika içinde geçersiniz.

Balıklıgöl ile yan yana bulunduğundan genelde girişler bu kısımdan yapılıyor. Size oradan tarif edeceğim, Balıklıgölü gezdikten sonra, Aynzeliha parkının içinden yürüyerek geçebilirsiniz.

Otobüsle gitmek isterseniz, 24 ve 63 No’lu otobüse binerek Balıklıgöl’de inip yürüyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.