Milas Athena Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, MUĞLA

Milas Athena Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Milas Athena Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Tapınağın Tarihi ve Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

         Athena Tapınağı Nerede?      

Tapınak, Muğla ilinin Milas ilçesinde, Herakleia Antik Kenti’nin en dikkat çeken yapısı Milas Athena Tapınağıdır. Herakleia Antik Kenti’ne Milas-İzmir Karayolu’ndan Çamiçi Beldesi’ne ayrılan yol ile gidilebilmektedir. Kent bugünkü Kapıkırı Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas ilçesine 39 km. uzaklıktadır.

Herakleia Antik Kentinden bahsedersek, adını ünlü mitolojik kahraman Herakles’ten almıştır. Çok kayalık ve engebeli bir arazi üzerinde kurulan antik kentin etrafı 65 kule ve 6.5 km. uzunluğunda bir sur ile çevrilmiştir. Sur duvarları Hellenistik Dönem ’de yapılmıştır.

Milas Athena Tapınağı

Milas Athena Tapınağından bir görüntü..

Herakleia Antik Kentinin kayalık arazi üzerinde yer alan Athena Tapınağı kentin en iyi korunmuş yapılarından biridir. Tapınak Hellenistik Dönemine aittir. Athena Tapınağı, Eski limanın biraz gerisinde, Kapkırı İlkokulu’nun çok az yukarısında bulunuyor

Athena Tapınağı’nın üzerindeki bir yazıtta, tapınak, kentin baş tanrıçası olan Athena adına yapıldığı belirtiliyor. Helenistik döneme ait olan Athena Tapınağı, 3. yüzyılda Dor düzenine uygun olarak inşa edilmiştir. Ön cephesinde iki sütunun yer aldığı ve Temlum in Antis cepheli olan Tapınağı’nda, cella ve pronoas bölümlerinin hemen hemen aynı büyüklükte olduğu göze çarpıyor.

Duvarları orijinal yüksekliğinde olan tapınak plan itibariyle Labranda’daki Andron B’yi anımsatmaktadır. M.Ö. 3. yy’i tarihlendirilmektedir

Eğer yolunuz Milas ilçesine düşerse hem Herakleia Antik Kenti‘ni hem de kentin içerisinde yer alan Milas Athena Tapınağı’nı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

        Herakleia Antik Kenti Giriş Ücreti          

Athena Tapınağı, Herakleia Antik Kenti içerisinde yer almaktadır.

Herakleia Antik Kenti’ne GİRİŞ ÜCRETSİZDİR.

         Athena Tapınağı’na Nasıl Gidilir?           

Herakleia Antik Kenti’ne, (Athena Tapınağına) Milas- Söke karayolu üzerindeki Çamiçi Beldesinden ayrılan bir yolla ulaşılır. Çamiçi köyünden sağa dönülerek yaklaşık 10 km sonra Kapıkırı köyüne gelinerek ulaşılır. Kapıkırı köyü antik kentin üzerinde kurulmuştur.

Herakleia Antik Kenti- Athena Tapınağına en yakın olan havalimanı Bodrum havalimanıdır. Bu nedenle Bodrum’dan hareket eden minibüsler ile ulaşmanız 40 dakikayı bulabilmektedir.

  • Didim’e 10 km. mesafededir. Didim’den 15 dakikada gidebilirsiniz.
  • Söke’den de 35 dakika da ulaşmanız mümkün olmaktadır.
  • İzmir’den ise ortalama 1,5 saatlik bir yolu göze almanız gerekmektedir.
  • Muğla- Athena Tapınağı arası 105 kilometre yaklaşık 1 saat 50 dakika kadar sürmektedir.
  • Aydın- Athena Tapınağı arası 90 kilometre yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar sürmektedir.
  • İstanbul- Athena Tapınağı arası 700 kilometre yaklaşık 9 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
  • Ankara- Athena Tapınağı arası 690 kilometre yaklaşık 9 saat 45 dakika kadar sürmektedir

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.