Milas Gezi Rehberi

Milas Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Milas Gezi Rehberi  Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Muğla ilinin En Büyük 2. Yerleşim yeri olan Milas’ın tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanmaktadır. Milas İsminin rüzgarlar tanrısı Ailos’un soyundan gelen Mylasos’dan aldığı söylenmektedir.

1- Milas Athena Tapınağı

Muğla ilinin Milas ilçesinde, Herakleia Antik Kenti’nin en dikkat çeken yapısı Milas Athena Tapınağıdır. Herakleia Antik Kenti’ne Milas-İzmir Karayolu’ndan Çamiçi Beldesi’ne ayrılan yol ile gidilebilmektedir. Kent bugünkü Kapıkırı Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas ilçesine 39 km. uzaklıktadır. Herakleia Antik Kentinden bahsedersek, adını ünlü mitolojik kahraman Herakles’ten almıştır. Çok kayalık ve engebeli bir arazi üzerinde kurulan antik kentin etrafı 65 kule ve 6.5 km. uzunluğunda bir sur ile çevrilmiştir. Sur duvarları Hellenistik Dönem ’de yapılmıştır.

Herakleia Antik Kentinin kayalık arazi üzerinde yer alan Athena Tapınağı kentin en iyi korunmuş yapılarından biridir. Tapınak Hellenistik Dönemine aittir. Athena Tapınağı, Eski limanın biraz gerisinde, Kapkırı İlkokulu’nun çok az yukarısında bulunuyor. Milas Athena Tapınağı Nerede – Nasıl Gidilir?

2- Gökçeler Kanyonu – İncirliin Mağarası

Muğla ilinin Milas ilçesinin güneybatısında Manastır dağında bulunan yer, 8 bin yıllık tarihi kalıntıları, İçindeki jeolojik oluşumları, doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir.  İncirliin mağarası, yılda 20 bini aşkın turisti ağırlıyor. İncirliin Mağarası, son derece güzel ve ilginç dev sarkıt, dikit, sütun ve damlataş havuzları ile kaplıdır. İncirlin Mağarası, bölgedeki jeomorfolojik gençleşmeye ayak uyduramadığından dolayı, fay ve çatlaklar nedeniyle kafesli bir yapıya sahiptir.

İncirlin Mağarasının sütunları ana galeriyi salonlara ayırmıştır. Toplam uzunluğu 345 m. olan İncirliin Mağarası geniş bir girişe sahiptir. Birbirine bağlı 5 salondan oluşmaktadır. Salonlar arasındaki bağlantılar 6-7 metrelik dik şekilde inişlerle sağlanmaktadır. Orta bölümde bulunan Gösteri Salonu, mağaranın girişinden 7 metre üstündedir. Mağaranın sonunda bulunan Damlataş Galerisi, girişin 12 metre yukarısındadır. İncirlin Mağarasında gezilebilecek alanların toplam uzunluğu 155 metredir. Gökçeler Kanyonu – İncirliin Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

3- Gümüşkesen Anıtı 

Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi’nde iyi düzenlenmiş yeşil alan içindedir. Çevresi taş duvarlar ve demir parmaklılarla kapatılmış, güzel bir peyzaj çalışması yapılmış, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı bir müze olarak ziyarete açılmıştır. M. Ö. 2. yüzyıla tarihlendirilen bir anıt mezardır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausselos’ un, daha küçük ebatlı bir örneği olarak kabul görmektedir.

Milas Gümüşkesen mahallesinde yer alan bu muhteşem anıt Roma hâkimiyetinin olduğu İS 160 -180 yılları arasında inşa edildi. Bu anıt mezarın yapımında kullanılan mermerlerin tamamını Sandra Dağındaki ocaklardan çıkartılıp buraya getirilen gri damarlı mermerler oluşmaktadır. Gümüşkesen Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir?

4- Milas Şeytan Yalısı

Muğla ili, Milas ilçe sınırında bulunan Şeytan Yalısı, gezilip görülmeye değer bir yer olup zeytin ağaçları ve deniziyle görenlerin kendine hayran bırakmaktadır. Şeytan Yalısı, Bakir doğasıyla ve muhteşem manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.  Denizde yüzmek için sahilin batı kısmını tercih etmenizi öneririz. Deniz kestanesinin bu bölümde az olduğunu söylemekte fayda var. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip muhteşem manzaranın keyfini yaşayabilirsiniz.

Şeytan Yalısı, Sakin ve huzurlu, her şeyden ve herkesten uzak bir tatil yapmak isteyenlerin arayıp ta bulamadığı bir yerdir. Şeytan Yalısının sahili ince kumludur, Altın kum diye tabir edilen güzelliktedir. Sahilin çevresindeki sakız ağaçları ve zeytin ağaçları adeta sizlerin şemsiyesi olacaktır. Milas Şeytan Yalısı Nerede – Nasıl Gidilir?

5- Yediler Manastırı 

Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Gölyaka köyüne hâkim Beşparmak Dağları’nda bulunmaktadır. Yediler Manastırı, M.S. 7.yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yediler Manastırı, iki kilise, bir şapel, sarnıç ve keşiş hücrelerinden oluşur. Bu manastırı özel kılan şey Hz. İsa ve 12 havarisinin freskleri bulunmasıdır.

OKUMALISIN  Dalyan Gezi Rehberi

Hz. İsa’nın yaşamına, yaptıklarına ve ölümüne ilişkin sahnelerin yer aldığı freskler bulunması bu manastırı önemli kılmaktadır. Yediler Manastırında, Hristiyanlık için önemli olayların anlatıldığı Lazarus’un dirilişi, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi, mezar konusu ve anastasis (diriliş) sahnesi, ‘Hz. İsa’nın yaşamına, yaptıklarına ve ölümü ‘ne ilişkin sahnelerin yer aldığı bu freskler bulunmaktadır. Yediler Manastırı Nerede-Nasıl Gidilir?

6- Muğla Beçin Kalesi

Muğla ilinin Milas İlçesinin 5 km kadar güneyinde yer alan Beçin Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kent, Roma, Bizans, Menteşeoğulları ve Osmanlı dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Beçin, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yerini almıştır.

Beçin Kalesi Milas Ovası’nın kenarında, ovadan yaklaşık 200 metre yükseklikte, düz bir platonun üzerine kurulmuştur. Beçin Kalesi’nin girişine vardığınızda çatı altında birkaç yapı görünür. Antik döneme ait duvarlar, hamam ve sarnıç vardır önce bu meydanda. Kalenin asıl girişi daha yukarıdadır. Kalenin kuzeyindeki dik yamacın üzerinde ve eteklerinde rastlanan kalıntılar, antik dönemde, bu alanın nekropol olarak kullanıldığını göstermektedir. Kalede yapılan kazı çalışmalarında ele geçen buluntular Geometrik Dönem ve Helenistik Dönem’e ait olduğu söylenen mezarlar olarak bilinmektedir. Muğla Beçin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

7- Uyku Vadisi

Muğla ilinin Milas ilçe sınırında bulunan Gökçeler Köyünde bulunmaktadır. Uyku Vadisi, Muhteşem Manzarası, Mağaraları, Değirmelerini, Nehirleri ve buz gibi şelalesiyle tam bir doğa harikasıdır.

Milas ilçesinin Muhteşem doğası ve serinleten havası ile yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. Uyku Vadisi doğal park ilan edilerek turizme kazandırılmıştır. Vadi içerisinde yürüyüş yolları ve dinlenme alanlarıyla son zamanlarda büyük ilgi görmektedir. Özellikle doğa ile baş başa kalmak isteyenler ve trekking yapmak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiğini görmekteyiz.  Şelaleden çıkan ses insana adeta huzur veriyor. Şelalenin aktığı yerde masaj-stres atma yeri bulunuyor. Yüzme havuzu, hamakları, ördek ve kaplumbağaları ile güzel bir ortam sizleri bekliyor. Uyku Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?,

8- Milas Kıyıkışlacık Zeytinlikuyu Plajı

Zeytinlikuyu Plajı, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık mevkiinde bulunur. Zeytinlikuyu Plajı, Milas ilçesinin en çok ilgi gören plajlar arasındadır. Milas’a 30 kilometre mesafedeki plaj, güzel yapısı ve doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Muğla yaz turizmi açısından ülkemizde en fazla ilgi gören bir tatil şehirlerinden biridir. Birbirinden güzel koylar ve plajlar; bunun yanı sıra da tarihi değerler barındırmaktadır. Milas ilçesinin Kıyı Kışlacık mevkiinde bulunan Zeytinli kuyu Plajı, Temiz Denizi ve muhteşem havasıyla turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir. Zeytinli Kuyu’nun yaz aylarında nüfusu 20.000’e ulaştığı söylenmektedir. Buda ne kadar güzel bir plaj olduğunun bir göstergesidir. Milas Kıyıkışlacık Zeytinlikuyu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

9- Milas Çökertme Koyu 

Bodrum’da mavi tura çıkan yatların ve teknelerin başlangıç ya da bitiş durağıdır. Koy, sakinliği ile insanın ruhunun dinlendirdiği bir yerdir. Çökertme Koyu, Özel Koruma Bölgesi ilan edildiğinden yapılaşma yoktur. Koyun ve plajın bu eşsiz güzelliği buraya tekneleri ile gelen insanları da etkilemekte ve burada kalarak bu güzelliğin tadını çıkartmak için tekneler demir atmaktadır. Bu bakir Koyun, plajında güneşlenirken ruhunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz. Denizinin sakin ve durağan olması sizlerin rahatça yüzmesine yardımcı olacaktır. Çökertme koyunun dibi kumdur.

Çökertme Koyunun, Batısında ve kuzeyinde iki küçük Plaj bulunmaktadır. Batıdaki Plaj nispeten daha sığdır. Derinliği 5-15m arasındadır. Koyun doğusundaki plaja bağlı iskele vardır. Buradan atlama yapabilirsiniz. Yalnız, doğu sahili birden sığlaşıyor bu bölgeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Ulaşım için son yıllarda yapımı tamamlanan kara yolu ulaşımını ve deniz yolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Yine de inişli çıkışlı virajlı yolların tek şerit gidiş, tek şerit dönüş olduğunu belirteyim. Dikkatli olmakta fayda var. Milas Çökertme Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

10- Milas Müzesi 

Milas Müzesi 1983 yılında Bakanlık Onayı ile Bodrum da bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden devredilen eserler ve ilçe sınırları içerisindeki kazılardan çıkan tarihi eserlerin toplanması ile oluşturulmuştur. Müze, 1987 tarihinde ziyarete açılmıştır. Aradan uzun yıllar çok çok geçmese de 2007 yılında restore edilen ve yenilenen teşhir salonuyla hizmete devam etmektedir. Milas Müzesi’nde, ilçe merkezi ve çevresindeki antik kentlerde yapılan kazılarda ele geçen eserler bir kronolojik sıra içerisinde sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Terme Amazon Tabiat Parkı Nerede - Nasıl Gidilir?

1987 yılında ziyarete açılan Milas Müzesinde Stratonikeia, İasos, Damlıboğaz(hydai), Beçin kazıları ile çevredeki yüzey araştırması ve kurtarma kazılarında ortaya çıkan tarihi eserler ile Devletin, satın alma, bağış ve müsadere yoluyla elde ettiği eserler sergilenmektedir. Milas Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

11- Milas Labranda Antik Kenti ve Hac Yeri

En eski buluntuların Antik Kentin MÖ. 600 yıllarına ait olduğu göstermektedir. Milas’ta bulunan antik kent, taş bloklarla kaplı kutsal bir yolla bağlı olan şehrin, biri güneydoğuda, diğeri güneyde olmak üzere iki giriş kapısı bulunuyormuş. Bu kapılar arasında bulunan araştırmalarda bulunan yazıtta ise, antik kentin İdrieus tarafından yapıldığı yazılmıştır.

Labranda antik kentin en önemli özelliklerinden biri, Hac yeri olarak kullanılmasıdır. Dağların üzerinde kutsal bir alan olarak kurulmuştur. ‘Çift Baltalı Tanrı Zeus’ Labraundos antik kentin kökeninin, büyük kayaya dayandığı düşünmüştür. Labranda antik kentine, Milas’tan başlayan ve ‘Kutsal Yol’ olarak adlandırılan, 14 km uzunluğunda ve 8 m genişliğe sahip taş kaplamalı bir yol ile ulaşılmaktadır. Günümüzde kutsal yolun kalıntıları, birkaç yerde korunabilmiş durumda. Labranda Antik Kenti’nde, MÖ. 355’te yapılan kutlama esnasında suikasttan kıl payı kurtulan Moussollos, kentte büyük bir imar faaliyeti başlatarak Zeus Tapınağı da dâhil olmak üzere çeşitli anıtsal yapı inşa ettirmiştir. Milas Labranda Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

12- Milas İassos Antik Kenti

Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Güllük Körfezi sahil şeridinde yer alan Kıyıkışlacık Mahallesinde bulunmaktadır. İasos, Kıyıkışlacık Köyü içerisindeki üç tarafı denizle çevrili bir yarımada üzerine kurulmuştur. Antik kent Milas’a 28 km. uzaklıktadır Iasos Antik kentinde, 1960 yılından beri düzenli olarak kazı yapılmaktadır. Bu kazılar sonucunda birçok yapı ortaya çıkarılmış ve kentteki en eski yerleşimin MÖ. 3 binyılın sonuna (Orta Tunç Çağı) kadar uzandığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Antik Kentin önemli yapıları olan Agora, Bouleuterion, Tiyatro, Akropol, Mozaikli Ev, Artemis Tapınağı, yarımada üzerinde yer alır. Agoranın bulunduğu alanda Tunç Çağı’na ait mezarlar ortaya çıkarılmıştır.

İasos Antik Kenti’nde bulunan büyük surlar, su kemerleri, agora, tiyatro, mezar taşları ile kazı heyeti tarafından yürütülen çalışmalarında ortaya çıkarılan Roma Dönemi’ne ait oda mezarları ve balıkçı pazarı ile kent adeta açık hava müzesi durumunda. Milas İassos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

13- Milas Ören Plajı

Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı şirin bir mahalle olan Ören, tatilde dinlenerek zaman geçirmek isteyenler için muhteşem bir adrestir. Özellikle, Sakin, ruhu dinlendiren ortamıyla kafa dinlemek isteyen tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Ege’nin huzur veren seyahat duraklarından diyebiliriz.

Milas ilçesine gelen turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden birisidir. Plaja gelenleri, sahil boyunca sıralanmış renkli şemsiyeler, şezlonglar ve tertemiz bir deniz karşılıyor. Denizi ve Plajından bahsedersek, Denizin suyu gayet ılıktır, tam girimliktir, denizin tek sıkıntısı birden derinleşmesi, özellikle çocuklu aileler buna dikkat etmelidir. Çocukların, aileleriyle birlikte yüzmesi daha güvenli olacaktır. Milas Ören Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.