Milas Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Milas Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Milas Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Müze içerisindeki eserler hakkında bilgiler vereceğiz.

                         Milas Müzesi Nerede?                                    

Müze, Muğla ilinin Milas İlçesi Ahmet Çavuş Hayıtlı Mahallesi, Köprüler Meydanında bulunmaktadır. 1983 yılında Bakanlık Onayı ile Bodrum da bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden devredilen eserler ve ilçe sınırları içerisindeki kazılardan çıkan tarihi eserlerin toplanması ile oluşturulmuştur.

Müze, 1987 tarihinde ziyarete açılmıştır. Aradan uzun yıllar çok çok geçmese de 2007 yılında restore edilen ve yenilenen teşhir salonuyla hizmete devam etmektedir. Milas Müzesi’nde, ilçe merkezi ve çevresindeki antik kentlerde yapılan kazılarda ele geçen eserler bir kronolojik sıra içerisinde sergilenmektedir.

1987 yılında ziyarete açılan Milas Müzesinde Stratonikeia, İasos, Damlıboğaz(hydai), Beçin kazıları ile çevredeki yüzey araştırması ve kurtarma kazılarında ortaya çıkan tarihi eserler ile Devletin, satın alma, bağış ve müsadere yoluyla elde ettiği eserler sergilenmektedir.

Müze, ortalama 1,5 dönümlük bahçe içindeki iki katlı binada hizmet vermektedir. Teşhir salonunda bulunan 11 vitrinde Stratonikeia kazılarında bulunan altın eserler, İasos kazılarında bulunan pişmiş toprak kandiller, Milas ve çevresindeki kazılardan elde edilen buluntular, heykeller, heykel başları sergilenmektedir. Ayrıca, Müzenin bahçesi açık sergi alanı olarak kullanılmaktadır.

Merkez Müzedeki eser Sayıları:

Arkeolojik eser           : 3025

Etnografik eser           : 164

Sikke                          : 1174

Toplam ’da                 : 4839 eser sergilenmektedir.

                    Milas Müzesi Giriş Ücreti 2024                     

Müzeye Giriş Ücretsizdir.

                  Milas Müzesi Ziyaret Saatleri                       

Hafta sonraları ile tatil günleri geçici bir süre için kapatılmış olup,

Diğer günler 08.00 – 17.00 mesai saatleri arasında ziyarete açıktır.

Tel: (0252) 512 39 73

                     Milas Müzesi’ne  Nasıl Gidilir?                   

Müze Milas ilçe merkezinde bulunur.

Milas ilçesi Muğla il merkezine 64 km uzaklıkta yer almaktadır. Milas ilçesine ülkemizin her noktasında Kara yolu ile ulaşmak mümkündür.

Bodrum limanından feribota binerek te ulaşılabilir.

Muğla otogarından Hareket eden servislerle buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.