Milyon Taşı Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler

Milyon Taşı Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Milyon Taşı Nerede – Nasıl Gidilir – Kim Yaptı – Ne Zaman Yapıldı? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Milyon Taşı Hakkında Bilgiler                      

Milyon Taş, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesine bağlı Cağaloğlu semtinde bulunur. Merkezi bir alanda yer almaktadır. Milyon Taşı Ayasofya Cami karşısında, Sultanahmet Meydanı’nın kuzeybatı köşesinde, Yerebatan Sarnıcı’nın girişinin yakınında, tramvay yolunun yanında bulunuyor.

               Milyon Taşı’nı Kim Yaptı – Ne Zaman Yaptı            

Milyon Taşı’nın İmparator I. Konstantin tarafından 4. yüzyılda yerleştirildiği düşünülüyor. Bizans’ın yeniden inşasını simgeleyen Milyon Taşı, aynı zamanda Konstantinopolis’in başkent kimliği kazanması amacıyla yapılmış görkemli bir anıttı bir zamanlar. O dönemlerde Milyon Taşı 4 sütundan oluşuyormuş.

Günümüzde Dünya’nın merkezi nereye göre ölçüyor desem hemen İngiltere’deki Greenwich noktası sayılıyor. Hatta burası sıfır noktası sayılıyor. Evet, harikasınız işte bundan bin yıl önce bu taş da dünyanın merkezi sayılıyordu.  Dünya üzerindeki diğer şehirlerin uzaklığı bu taşa göre ölçülüyordu.

                          Milyon Taşı Nerede?                             

Milyon Taş, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesine bağlı Cağaloğlu semtinde bulunur. Merkezi bir alanda yer almaktadır. Milyon Taşı, Ayasofya Cami karşısında, Sultanahmet Meydanı’nın kuzeybatı köşesinde, Yerebatan Sarnıcı‘nın girişinin yakınında, tramvay yolunun yanında bulunuyor.

                      Milyon Taşı’na Nasıl Gidilir?                 

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 36ES, 47E, 66, BN1, HVİST-12 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.
Tramvay ile gelmek isteyenler, T1 hattını kullanmalıdır.
Metro M2 ve Marmaray ile de ulaşım mevcuttur.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.