Mimar Sinan’ın Ankara’daki Tek Eseri Hangisidir?

Mimar Sinan’ın Ankara’daki Tek Eseri Hangisidir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mimar Sinan’ın Ankara’daki Tek Eseri Hangisidir? Bu Eseri Ne Zaman Yaptığı – Nerede Olduğu ve Nasıl Gidildiği  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Mimar Sinan’ın Ankara’daki Tek Eseri Hangisidir?        

Dünya’nın da en büyük mimarları arasında olan Mimar Sinan’ın Ülkemizde birçok eser bırakmıştır. Başta İstanbul Olmak üzere bıraktığı eserler herkesin beğenisini kazanmıştır. Peki, Başkent Ankara’da Mimar Sinan’a ait bir eser var mı? Bu yazımızda Mimar Sinan’ın Başkent Ankara’da yaptığı ilk ve tek eser acaba Hangisi?

Mimar Sinan, 84 cami, 53 mescid, 57 medrese, 7 darül kurra , 22 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa, 5 suyolu kemeri, 8 köprü, 20 kervansaray, 35 köşk ve saray, 8 ambar ve mahzen, 48 hamam olmak üzere 364 adet eseri bulunmaktadır.

Mimar Sinan’ın Ankara’daki Tek Eseri Cenabı Ahmet Paşa Camisi”dir.

Cenabi Ahmet Paşa Camisi Osmanlı mimarisinin Ankara’da bulunan ilk örneklerindendir. Hatta en ilgi gören özelliği Mimar Sinan’ın Ankara’daki ilk ve tek eseri olma özelliğini taşımaktadır. Caminin özelliklerinden bahsedersek, 13.9 x 13.9 metre ölçülerinde kare planlı ve Ankara’nın kesme taşından yapılmıştır. Şerefesi kesme taştan olup tek şerefeli ve 16 köşelidir.

Cami 32 pencereli ve büyük kubbesi 16 pencereli bir kasnak üzerine yapılmıştır. Kubbenin iç kısmı ve eteklerinin bezendiği kalem işlemeleri görülmeye değer. Güzelliktedir. Son cemaat yerini üç mermer sütun taşımakta olup üç kubbe ile örtülmüştür. Bu kubbeler Osmanlı mimarisi özelliğini taşımaktadır, yani, ortadaki kubbe yanlardakine göre daha yüksektir.

Cenab-ı Ahmet Paşa Cami, hemen yanında bir hazîre içinde Cenâbî Ahmed Paşa’nın türbesi ve XVIII. yüzyıla tarihlenen Azîmî Türbesi yer alır. Cami ile aynı tarihe yapıldığı bilinen türbenin dışında birde çeşme bulunmaktadır. Türbe, Ankara Kesme taşından yapılmış olup, sekizgen planlı kubbeli bir yapıdır. türbe, mimari açıdan bakıldığında klasik Osmanlı türbelerinin karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır.

Genel olarak bakıldığında, Cami, avlusunda bulunan Ahmet Paşa ve Azimi türbesi, Çeşme ve bunların arkasında bulunan Osmanlı Mezarlığı ile bir külliye konumundadır.

      Cenabı Ahmet Paşa Camisi’ne Nasıl Gidilir?        

Cami, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde Ulucanlar olarak bilinen yerde ULUCANLAR GÖZ HASTANESİ’nin karşısında bulunmaktadır.

Cenab-ı Ahmet Paşa Cami’ne Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Karapürçek – Sıhhiye – Ulus – Kızılay arası hizmet veren  321 hat nolu otobüsüne binip Ankara Hastanesi Durağında inip biraz yürüdükten sonra sol tarafınızda kalmaktadır.

Dolmuşla gelecekler, Ulus Bentderesi Dolmuş Duraklarından Kalkan birçok hat tam önünden geçmektedir. Herhangi birisine binerseniz ulaşabilirsiniz. Ulucanlar Göz hastanesinde ineceksiniz.

Şahsi Aracı ile Gidecekler;, Ulucanlar Caddesi Altındağ güzergahı kullanılarak, ya da TalatPaşa bulvarından gelip Hamamönü’nün geçtikten sonraki ikinci ışıktan sola döndükten sonra az ileride sol tarafta kalmaktadır. İsterseniz Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

                       Yol Tarifi / Google Haritalar                      

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.